ZİLSİZ OKUL-3


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Zil çalalım mı?

Bütün sorunlar bitti ve eğitim sistemimizin içindeki en önemli sorun bu imiş gibi davranıyorum. O sebeple bu konuyu yeniden yeniden yazıyorum. Oysa daha derin sorunları var eğitim sistemimizin. Ben de kendime soruyorum, örneğin, üniversiteye kaç öğrenci yerleştirebildim, bana gelen öğrencileri ne kadar yukarıya taşıyabildim…

Ama zor sorular bunlar…

Fakir hangi konuda kendisini başarılı hissediyorsa o konuyu sürekli gündeme getiriyor. Ben de zilsiz okula takıldım. Zil çalmak istemiyorum. Benden başka okulunda zil çalmak istemeyen var mı bilmiyorum. İlçe müdürleri, il müdürleri bunu isteyebilirler, çünkü derdi onlara dokunmuyor. Okul idarecilerinin istemesini önemsiyorum. Zil çalınmayan okulda ortaya çıkan yükü idareci ve öğretmenler yükleniyorlar. Bu yüke rağmen zil çalmayalım, öğrencilerimiz sorumluluklarını kendileri yerine getirsin ve derslerine zamanında girip, zamanında çıksınlar diyen kaç idareci olacak. Bir tane mutlaka olacak. Birden sonra kaç tane daha olacak, zili susturmaktan zevk alan.  

Sahi çok büyük bir kazanım elde ediyor muyuz zilleri susturarak? Çok büyük kazanımlar yokmuş gibi gözükebilir. Ama göz ardı edilmeyecek minik kazanımlar var. Zil gürültüsünün hayatımızda olmaması, okul içini ve okul dışını kirletmemesi iyi bir kazanım. Öğrencilerin uyaransız derslerine girmeleri önemli. Daha birçok kazanımdan bahsedilebilir.

Bu uygulamada dikkatimi çeken önemli durumlardan biri şu; öğrenciler ve öğretmenler derslere girmeyi geciktirip, derslerden çıkmayı çabuklaştırabiliyorlar. Bu da okulun bütününde aynı anda derslere giriş ve çıkışlarının olmasına engel oluşturabiliyor. Hani sınıflarımızın kapıları içten yıpranıyor ya, öğrenciler daha çabuk ve hızlı dersten çıkmak istiyorlar. Acaba ders sürelerini okuldaki öğrencilerimize göre mi ayarlasak.

Peki, zilsiz okulda en aksamayan durum nedir? Ders çıkışları. Öğrenciler bu konuda harika tavır geliştiriyorlar. Umarım derse girişlerde de aynı tavırla hareket ederler ve biz de uygulamayı önce Ankara ardından ülke geneline yaygınlaştırma şansına sahip olabiliriz.

Bir de şunu merak ediyorum. Bu uygulamanın hiç önemi yok mu da uygulayanlar bile ilgilenmiyorlar. Biliyorum, uygulayan ilçe müdürlerimiz oldu. Peki, neden olumlu ya da olumsuz iki çift cümle kurup bizimle paylaşmazlar. Biz konu ile ilgili hem birinci hem de ikinci yazımızda uygulama sonuçlarını paylaştık. Uygulamaların sonuçlarını paylaşırsak hepimiz faydalanabiliriz.

YORUMLAR
2 Yorum

Ülkü kayaoğlu
18-08-2019 22:37:00
Okulumuz ve ilimiz konya da 1 yıldır zil yok.çok önemli bir mesele dediler.evet önemli çocuklar surekli saate bakıyor bize adapte olamıyor.
Ülkü İşcan
18-08-2019 15:10:00
Okullarda zil kullanımı tarihi hakkında bilgi verirseniz iyi olur. Bunun ekonomik gelişmelerle, çalışma koşullarıyla bir ilgisi var mı acaba.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI