YENİ MODEL VE ÖĞRETMEN EĞİTİMİ


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Hayatımızda en sık yenilikleri Milli Eğitim sistemi içinde görüyoruz. Bunun olması çok doğal. Çünkü, eğitim sistemleri dünyadaki gelişmeler ile uyumlulaşmalıdır. Aksi takdirde uygulanan eğitim sistemleri eskir ve ihtiyacımıza cevap vermekten uzaklaşır.

Osmanlı Devleti’nin neredeyse son iki yüz yılı eğitim alanındaki yenileşmelerin tarihidir. Aynı süreç Cumhuriyet ile beraber, günümüze kadar devam etmiştir. İçinde bulunduğumuz süreçte de Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr. Ziya SELÇUK ile beraber 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi ile bir değişim, dönüşüm içine girilmiş bulunmaktadır. Aylardır çalışmaları devam eden yenileşmeler ile ilgili açıklamalar kamuoyuna yansımakta, biz eğitimcilerde heyecan yaratmaktadır. Geçmiş tecrübelerimizden bize bulaşan bir miktar tedirginlik halimiz olsa da, açıklamalar yapılıp, çalışmalar ortaya çıktıkça bütünü daha net görmeye başlıyoruz ve acele etmeden bir yeni sürecin başında olduğumuzu görebiliyoruz.

Bakanımız birkaç gün önce 2023 Vizyon Belgesi doğrultusunda ortaöğretim tasarımını açıkladı. Konu kamuoyunda tam anlaşıldı mı anlaşılamadı mı sorusunu sorduğumuzda, henüz eğitimciler tarafından bile tam anlaşılamadığını bulunduğumuz ortamlarda görebilmekteyiz. Elbette daha çok anlatılması ve eğitimcilerin bu konularda aydınlatılmaları gerekir. Çünkü, meseleyi tam anlayamayan vatandaşlarımız iletişimde oldukları okul yöneticileri, rehber öğretmenler ve öğretmenlerimize başvuracaklardır.

Tam bu noktada, işin en önemli ayaklarından birinin öğretmen eğitimi olduğunu da Bakanımız açıkladı. Bakanımız, yeni ortaöğretim tasarımının aslında sadece bir ortaöğretim tasarımı olmadığını, "Öğretmen eğitiminin bunun çok önemli bir parçası olduğunu, İçeriklerin, materyallerin üretilmesinin ve rehberliğin çok kritik bir üçlü" olduğunu söyledi.

O halde, kamuoyunun bir kısmında oluşan anlamama durumunun, öğretmen eğitimleri ile giderilebileceğini düşünmek gerekiyor.

Öğretmen eğitimlerinin, başarı için, kritik önemde olduğunu, bunun dışında yapılanların toplamının bile bir anlam ifade etmeyeceğini de söylemek gerekiyor. Çünkü, eğitim ortamlarının uygulayıcısı öğretmenlerdir. Öğretmenleri hazır hale getirmek meselenin çok büyük bir kısmını çözmek anlamını taşımaktadır. Öğretmen eğitimleri de işinin ehli eğitmenler tarafından yapılmalı, bu eğitmenler de verdikleri eğitime inanmalıdırlar.  

Bütün yenilik çabaları tedirginlik yaratabilir, bir anda anlaşılmayabilir. Ancak, zaman ve zaman içinde harcanan emek bütün eksikliklerin ve aksaklıkların ilacıdır. Milli Eğitim camiasında oluşan sabırsızlık havasının dağılmasının ve sabır ile çalışma yolunda enerjinin harcanmasının en güzel yol olduğunu biliyoruz. Fazla söze de gerek yok. Sözümüz ve görevimiz, ülkemizde eğitim alanındaki yenilikler konusunda çalışmaktır, çalışmaktır, çalışmaktır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI