UZAKTAN EĞİTİME YAKINDAN BAKIŞ


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Bunları yaşamayı beklemiyorduk.

Ancak dünya ve insanlık çok sıkışmıştı. Ya bir salgın ya da bir savaş çözecekti bu sıkışmışlığı.

Yıllardır insanlık sorun bekliyordu sanki. I.Dünya savaşı sürecinde de aynı süreç yaşanmıştı. II.Dünya savaşı sürecinde de. Toplumlar ne bekliyorlardıysa onu buluyorlardı.

Ya da biz öyle zannediyorduk. Sıkışmışlık diye bir şey var mıydı gerçekten hayatta?

Savaşlar yer yer devam ediyordu zaten yeryüzünün değişik bölgelerinde. Üstelik dünya tarihinin her 100 yılının 87 yılında dünyanın herhangi bir yerinde savaşın olduğu geçmişti kayıtlara. Ne kadar acı değil mi? İnsanlık sanki barış için değil de savaş için çabalıyormuş gibi geliyor insana.

Savaşların toplumların yenilenmesi, teknolojilerin gelişmesi için bir fırsat olduğunu ilk okuduğumda zihnim şok geçirmişti. Her kriz bir fırsattır söyleminin bunca acımasızca ifade edilebileceğini düşünemiyordum.

O sözü edilen kriz bizim hiç yaşamadığımız düzeyde hayatımızın içinde. Oysa dünya savaşlarını, biz yaştakiler yaşamamıştık. Salgınlar gelmişti ama bu düzeyde hiç bir şey hayatımızı etkilememişti. En fazla domuz gribinden beş gün kapatmıştık Ankara’da okulları. Ya da kar tatilleri yapıyorduk mutlu mesut.

Ama şimdi farklı her şey. Dünyaya yayılan, hayatımızı etkileyen bir sorun ile karşı karşıyayız.

İnsanlık sıkışmışlığını buldu.

Devletler, hükümetler, toplumlar ve bireyler de sorumlulukları ile ilgili ihtiyaç duydukları mazeretlerini de buldular.

Mart’tan beri okulları kapatmış bir toplum olarak, okulları açmak için çırpınan bir toplum olarak; eğer okulları açamazsak mazeretimiz var ve haklıyız. Okulları açmak istiyoruz. 

Peki, ille de açmalı mıyız okulları. Her koşulda açmalı mıyız? Şart mı? Açmasak olmaz mı?

Okulları açtık aslında. Uzaktan eğitime başladık. Seminerlerimizi de üstelik yüz yüze yaptık.

Peki, uzaktan eğitim nasıl gidiyor?

Herkesin bir çabası var her şey iyi olsun diye. Bakanlık çabalıyor, okullar çabalıyor, aileler çabalıyor. Niyetler çok güzel.

Peki, ama sonuç ne? Okullarda 8 ve 12. Sınıflara yönelik kursları açık. Televizyonlardan dersler anlatılıyor, öğretmenler canlı dersler yapıyorlar. Her öğrenciye ulaşabiliyor muyuz? Gerçekten eğitim yapabiliyor muyuz? Gelen dönütlerden ne öğretmenler ne de öğrenciler okul tadını bulabiliyorlar uzaktan derslerden. Çünkü yüz yüze eğitimin tadı başka.

21 Eylül’de de yüz yüze eğitime başlayacağız.

Bu arada durmadan eleştiren bir kitle de var. Sadece eleştiriyor. Bulduğu her şeyi eleştiriyor, her yönden eleştiriyor. Eğitimcileri eleştiriyor, çocukları eleştiriyor, eğitim ile ilgili ne varsa eleştiriyor. Peki, ne yapmak gerekiyor bu şartlarda, çözüm ne? Bunca olumsuz koşullarda olumlu bir şey yapmak yerine, yerinde oturup sadece olumsuz cümleler kurarak hayatı daha da sıkıştırmak kime ne fayda sağlıyor?

Peki hiç bir şeyi beğenmiyorsak ve sunulan bütün alternatiflere karşıysak ne yapalım?

Aklıma deli düşünceler. Daha önce hiç olmamış bir şey yapalım. Okulları bir yıllığına kapatalım mı, bütün eğitim faaliyetlerini durduralım mı? Ya da herkes açık öğretime yönlendirelim mi? Çözüm olur mu?

Tabi ki daha mantıklı uygulama biçimleri bulup, bunca sıkışmış bir dünyada, gerçekten ciddi bir sorun ile karşı karşıyaysak sıkı tedbirler almamız gerekiyor.

Bu karmaşa içinde yapılacak eğitim, bu karmaşa içinde yapılacak sınavlar ne kadar verimli olacak? Beklentisi bu kadar yüksek bir toplumun beklentilerini karşılamayacağı açık.

Olsun. Yine de bu olumsuz şartlara rağmen çaba saf etmek zorundayız.

Bir sene ara versek her şeye, hatta, dünyayı durdursak sonuç alabilir miyiz, bu sıkışmışlıktan kurtulabilir miyiz?

Tabi ki, hayat durdurulamaz, tabi ki eğitimciler eğitim süreçlerini emekleri ile en iyi şekilde yönetecekler. Tabi ki, eğitim yapılacak. Ama bu şartlarda her birimiz elimizden gelenin en iyisini yaparak süreci başarıya götürebiliriz.

Bu güzel toplumun bilinçli bireyleri olarak üzerimize düşenlerin gereğini yaparak bu sıkışmışlığı aşarız. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI