UZAKTAN EĞİTİMDE ALTERNATİF UYGULAMALAR


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Dünya devletlerinin büyük kısmında ve ülkemizde, salgın sürecinde uzaktan eğitim yapılmaktadır. Uzaktan eğitim süreci, zaman içerisinde giderek daha iyi yapılandırılmakta ve öğretmen ile öğrenciler de uygulamalara alışmaktadırlar.

Okulda haftalık kaç saat ders görülüyor ise uzaktan eğitimde de o sayıda ders görülmektedir. Tek farkla. Normal şartlarda ders saati süresi yüz yüze eğitimde 40 dakika iken, bu süreçte, hem uzaktan eğitimde hem de yüz yüze eğitimde 30 dakika oldu. Uzaktan eğitim sürecinde bir öğretmenin günde altı saat ders işlemesi oldukça zor. Bir öğrencinin altı saat ekran başında kalması zor.

Bu konularda öğrencilerin çok zorlandıklarını görebiliyoruz. Hele lisedeki öğrenciler günde 8 saat ekran başında kalabiliyorlar. Bu konularda öğretmen, öğrenci ve veli yakınmalarını sık sık duyuyor, kendi çocuklarımızda da yaşıyoruz. Ancak, eğitimin bu şartlar altında da olsa devam ediyor olması çok önemli. İlkokul ve ortaokullarda derslere öğrenci katılımları oldukça yüksek. Liselerde veli kontrolü azaldıkça ders katılımlarının azalabildiğini gözlemleyebiliyoruz. Bunun temel sebebi ise ekran. Öğretmen ile öğrenci göz göze gelmediği sürece bu süreci tersine çevirmek ise zordur.

Peki, bahsini ettiğimiz, ekran karşısında geçen bu uzun zamana nasıl bir alternatif yaratabiliriz? Her dersin ekran karşısında yapılması gerekiyor mu? Esasında en az ekran kullanılacak şekilde eğitimi devam ettirme sürecini uygulayabilmeliyiz.

Temel derslerde öğretmen ileöğrencinin ekran başında olmasını sağlayıp, yetenek derslerinde ve fiziki aktivite gerektiren derslerde öğrencileri serbest etkinlikler yapmaya yönlendirmemiz daha mantıklı. Beden Eğitimi derslerini öğrenciler dışarı çıkabilecekleri saatleri kullanarak, oyun oynayarak, yürüyüş yaparak yapmış sayılabilirler. Görsel derslerinde serbest çalışıp, öğretmenlerine ihtiyaç duyduklarında onlarla iletişim kurarak yapabilirler. Müzik derslerinde, okullarda var olan ve sağlanabilecek imkânlar ile temin edilen müzik aletleri, öğrencilere kütüphaneden kitap alır gibi emanete verilebilir ve öğrencilerin zamanlarını müzik aletleri ile geçirmeleri sağlanabilir. Ayrıca, her Edebiyat dersinin ekran karşısında geçmesi gerekmiyor. Kitap okumaları içinzaman ayrılabilir ve ancak okunan kitaplar öğretmenler tarafından takip edilebilir. Tarih dersleri, coğrafya dersleri, felsefe derslerinin tamamının ekran karşısında geçmesi gerekmiyor. Bu derslerin temeli okumadır. İlgili öğretmenler okumaları takip edebilirler.

Ancak, okul idarelerinin öğretmenlere/öğrencilere verdikleri ders programları bütün dersleri içerdiğinden, ders ücretlendirmeleri de bu derslerin fiilen işlenmesine bağlı olarak ödendiğinden öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ekrana bağlı hareket etmek durumundakalmış olmaktadırlar.

Bu da gelecekte belki de kullanılmayacak yatırımların, bu günün ihtiyaçlarına bağlı olarak harcanması anlamına gelmektedir. Belki de günü kurtaralım derken, geleceğin kaynaklarını heba etmekteyiz. Bu kaynaklar bizim ve en verimli şekilde kullanabiliriz.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI