SINAVLARA ÖVGÜ


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Bütün zorluklarına rağmen Liselere giriş sınavları yapıldı. Üniversite sınavları yapıldı. Pandemi sürecinde bu kitlesel sınavları hasar vermeden yapmak bir başarıydı bizler için. Sınav süreçlerindeki stresi içinde yaşayarak biliyoruz. Sınavların ertelenmesi  gerektiği söylemlerinin pek de anlamlı olmadığı, hayatı sürekli erteleyerek bir yere varamayacağımızı da süreç içinde görüyoruz. Hayat devam ediyor ve bu devamın gerekliliklerinin de yerine gelmesi gerekiyor. Sınavlar yapıldı, liseye giriş sınavlarının sonuçları açıklandı, şimdi tercihler yapılıyor. Önümüzdeki günlerde okulların açılışı meselesi yeniden gündem olacak. Bir şekilde okulları da açabilmeliyiz ve asgari düzeyde de olsa yüz yüze eğitimi yapma olanağını bulmalıyız. Tabi önceliğimiz hep sağlık olacak.

Sınavlar bizim toplumumuzun vazgeçilmezlerinden biri olmuş durumda. Hayatın her alanında sınavlar var ve devam ediyor. En bilindik sınavlar lise, üniversite ve memurluk sınavları olsa da meslek içindeki sınavlar da hayatımızın bir parçası. Toplum olarak sınavlara alışmışız, hatta sınav bağımlısıyız. Kaldırmaya kalksak bir kısmımız direk tepki gösterir. İçlerinde ben de olabilirim. Çünkü tarafsız ve objektif sınavların hayat kurtardığını da biliyorum. Anadolu’nun herhangi bir köyünden çıkıp başarı sağlayan insanların başarılarının anahtarları kuşkusuz emekleridir, tabi ki emeklerinin karşılığını bu sınavlar ile alabiliyorlar. 

En önemlisi, sınavlar birer değer haline gelmiş durumda. Olumsuz örnekleri de oldu ama “Objektifliğine inanılan” sınavların sonuçlarına herkes razı oluyor. O sınavların sonuçları ile iş ve işlemlerin yapılmasına insanlar saygı duyuyor. Bunun anlamı ne peki? Toplumda bazı taşlar yerine oturuyor anlamına gelebilir mi? Örneğin, liselere giriş sınavları zorunlu olmadığı halde neredeyse öğrencilerin tamamına yakını bu sınava giriyor. Üniversite sınavları büyük talep görüyor. Her yıl milyonu aşan sayıda genç sınava giriyor.

Elbette sınavların eleştirilecek tarafları da var. Gençlerimiz sınav odaklı yaşıyorlar, eğitimimiz sınav odaklı oluyor. Bunlar doğru eleştiriler.

Ama yerine yenisini koyana kadar en iyisi bu olduğuna göre sınavlar hayatımızdaki yerlerini korumaya devam edecekler.

İyi ki sınavla var dediğiz çok zaman oluyor.
 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI