SINAV STRESİ


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Ülkemizde her yıl mevsim şartlarının zorunlulukları gibi, bahardan yaza girerken sınav stresi yaşıyoruz.
Her birimizin, çocuklarımızın hayatlarına yön verecek sınavların stresleri. Liselere giriş sınavları, üniversitelere giriş sınavları, açıköğretim sınavları ve tabi ki okullarda yapılan sınavlar. Hayatımızın sınavları bunlar ve her birimizde farklı stres düzeyleri yaratıyorlar.

Stressiz sınav hatırlamıyorum.

Her sınavın bir miktar stresi olmalı zaten. Çocukları sınava girecek ailelerimizin, sınava girecek çocuklarımızın stresleri genelde normalin üzerinde olur. O sınavı yapan bakanlık bürokratlarının, il ve ilçe yöneticilerinin, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin de stresleri normalin üstünde olur.

Bu yıl pandemiden kaynaklı yaşananların bizlere getirdiği bir miktar daha stresimiz var. Kaygılarımız var. Ailelerin ve sınavlara girecek çocuklarımızın kaygıları, sınav uygulamasını yapacak öğretmenlerimizin kaygıları var. Her açıdan farklı bir eğitim yılı oldu hepimiz için. Kaygılarımız biraz daha fazla stres yaratabilir evet.

Olsun.

Bakanlığımız, il ve ilçe yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz gerekli tecrübeye sahipler. Bu stres düzeylerini yönetecek tecrübeye sahipler. Sınava girecek çocuklarımızın aileleri ile birlikte süreci en güzel şekilde yöneteceklerdir.
Bu sebeple sınav stresine gerek yok. Çocuklarımız zaten şu ana kadar ellerinden geleni yaptılar. Sınav hazırlıkları bütün ülkede en üst düzeyde hazırlıklarla tamamlandı. Şimdi sadece uygulaması kaldı.

Sınav uygulamaları konusunda en tecrübeli ülkelerden biriyiz. Stres kontrol altında.
Sınava giren bütün çocuklarımıza zihin açıklığı ve başarılar. Tüm uygulayıcılara da başarılar. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI