SEMİNERLER


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Her eğitim öğretim yılının başında ve sonunda öğretmenlerin mesleki çalışmalarını ifade eder seminerler. Bu eğitim öğretim yılından itibaren ara tatillerde de yapılarak farklı zamansal açıdan farklı bir boyut kazandı. Malum, covid-19 bulaşısı sebebiyle bu sene okulları Mart Ayı’nın ortasından itibaren yarıda bırakınca çalışmalar, uzaktan eğitimle, evde devam etti.

Öğretmenler arasında seminer dediğimiz mesleki çalışma dönemlerinde öğretmenler arası diyaloglar gelişir, etkileşimler sağlanır, sene başı ve sene sonu iş ve işlemleri yürütülür, ihtiyaç duyulan konularda öğretmen gelişimini sağlayacak etkinliklerde bulunulur. Genelde rahat bir dönemdir, eğitim öğretim yılının başındaki planlamadan kaynaklı stres barındırsa da, sonundaki zevklidir, stresten uzaktır çünkü arkası tatildir.

Yani öğretmenler olarak seminer dönemini severiz. 

Bu yıl Mart’tan itibaren eğitim uzaktan yapılınca, seminerlerin de uzaktan yapılacağı varsayıldı sanırım. Ama Bakanlığımız seminer dönemlerinde okullarda olunacak diye yazı gönderince beklentiler gerçekleşmedi. Bu sebeple tepkiler ortaya çıktı, anketler yapıldı. Seminerler de tıpkı uzaktan eğitim gibi yapılabilir diye. 

Peki, doğru olan nedir? Doğru olan, genel olarak bakıldığında, seminerlerin okulda yapılmasıdır. Ama her öğretmenin çalıştığı okulda seminer yapmasıdır. Çünkü gerek sene sonunda gerek sene başında okulun öğretmenlerine, zümrelerin birbirlerine ihtiyaçları var. Okul idaresi ile öğretmenler birlikte, zümre arkadaşları birlikte çalışmalıdırlar.

Ama bu yıl farklı, öğrencilerimiz nasıl uzaktan eğitim ile yılı bitirebildiyseler, öğretmenlerimiz de uzaktan eğitim ile seminerlerini  yapabilirler. Hala bulaşı riski var ve her okulda sadece bir tane öğretmenler odası var. Öğretmenlerin salonlarda toplanmaları gerekir ve sosyal mesafe sıkıntısı yaşanabilir. Zaten çok öğretmen memleketlerine gitmiş durumda ve okullara dönemeyeceklerdir. Başka okullarda yapılan seminerler tam amacına ulaşmıyor.

Eğitim ailesi bu süreci başarı ile kayıp vermeden atlatmayı başarmışken risk almaya gerek yok. Çocuklarımızın eğitiminde ortaya çıkabilecek aksaklıkları telafi etme gücümüz ve güvenimizin olduğu gibi, öğretmenlerimizin seminerlerini de telafi edebilecek güçteyiz. 

Sene sonu seminerleri uzaktan yapılabilir. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Mart’tan bu yana gerçekleştirdiği Başkent Öğretmen Atölyeleri’nin uzaktan eğitim ile gerçekleştirildiğini ve oldukça da ilgi gördüğünü örnek olarak göstermek mümkün.

Bu çalışmalar Bakanlığımız tarafından, seminer döneminin ruhuna uygun, daha güçlü şekilde gerçekleştirilebilir. Üstelik okuldaki seminerlerden daha sağlıklı ve verimli olur.


 

YORUMLAR

İfakat Aznevi
08-06-2020 11:53:00
Müdürümüz duygularımıza tercüman olmuş. haklı yorumunuz için teşekkürler

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI