ON KIRIKLI KARNE SINIF GEÇMEYE DEVAM EDECEK Mİ?


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

“On kırıkla sınıf geçen karne” ismi ile karne döneminde 10 kırık ve 50 ortalama ile sınıf geçen karneden bu yana Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile ilgili beklediğimiz değişiklik gerçekleşmiş değil. Bu karnenin gündemde olması ve bu gibi karnelerle karşılaşmamak için kimi mevzuat değişikliklerinin olması gerekiyor. Çünkü eğitim sistemimizde giderilmesini beklediğimiz hem ölçme değerlendirme  problemi, hem de yönetmelik problemi var.

Ölçme değerlendirme sorunu eğitim süreçlerine duyulan güvenin de belirleyicisi.

Neden ölçme değerlendirme sorunu yaşanıyor meselesi bir başka yazının konusu elbette. Ama ölçme değerlendirmenin neden sağlıklı yapılamadığı ise hem eğitim hem etik hem de yönetmelikler meselesidir. Neyi ölçtüğümüz ve ölçme değerlendirmeden beklentimizin ne olduğu önemli.

Bir karne on kırıkla nasıl sınıf geçer? O karneden ilerleyen yıllarda ne beklenebilir? On kırıkla sınıf geçen karne “bu sınıfı başardın, bir üst sınıfı da başarabilirsin” mesajı veriyor öğrenciye ve velisine. Gerçekten öyle midir?  Tabi ki o karnenin üst sınıfa geçememesi ve bulunduğu sınıfı tekrar etmesi gerekir. Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Yabancı Dil, Demokrasi ve insan Hakları, Seçmeli Yabancı Dil dersleri zayıf bu karnenin ve ancak kalan altı dersi ile 50 ortalamayı tutturup, sadece Türk Dili ve Edebiyatı’ndan sorumlu olarak bir üst sınıfa geçiyor. Bunun temel sebebi ise Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 57 ve 58 maddeleridir. Bu maddelerin değiştirilmesi gerekir.

57. maddeye göre; iki dönem puanı bulunmak kaydıyla, dersten a) Tüm derslerden başarılı olan, b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer, der.

 58. maddede;  Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder, der.

Bu iki madde, yukarıda bahsini ettiğimiz karnenin ortalamayı 50 olarak tutturmasına sebep olup üst sınıfa geçmesini de sağlamıştır. Gerçi Milli Eğitim Bakanı Prof.Dr.Ziya SELÇUK hocamız bu konuya değindi ama henüz somut herhangi bir çalışma ortaya çıkmadı. Geçmiş yıllarda bu maddeleri bu halde bu yönetmeliğe koyan bürokratlarımız yazık ki eğitimin niteliğinin düşmesine, istemeden de olsa, sebep oldular.

Yönetmeliğin bu maddelerinin mutlaka değişmesi ve ders başarısının esas alınması gerekir. Ancak o noktada da bir öğrencinin her derste başarılı olması şart mıdır sorusu gündeme gelecektir? O halde başarılması şart dersler üzerinden sınıf geçme düzenlenebilir. Elbette konunun uzmanları eğitimde niteliğin arttırılması açısından konuya bakmalı ve gerekli değişiklikleri hayata geçirmelidirler.

Bu farkındalık en üst düzeyde ifade edildiği halde mevcut durumun devam ettirilmesi eğitim alanında toplumumuza karşı ortaya çıkacak sorumluluğumuzu derinleştirir.

Bu yönetmeliğin bu hali yıllardır uygulanıyor. Sonucu ne olmuştur, bu kadar kırıkla sınıf geçen öğrencilerin üniversite sınavlarındaki başarı durumları nedir, hayattaki başarı durumları nedir, bu durumun ülkemize maliyeti nedir? Araştırmak gerekir.

Merak ediyorum, on kırıklı karne sınıf geçmeye devam edecek mi? Sayın Bakanımızın konuya yaklaşımından umutluyum.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI