ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU 2


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Gündemden düşmemesi gereken bir konu var. Bu konu öğretmenlik mesleğinin ve dolayısı ile Türk eğitiminin geleceğini ilgilendiren en önemli konulardan biridir Öğretmenlik Meslek Kanunu.

Daha önceki yazılarımızda gündeme getirmiştik. Cumhuriyet kurulduğundan beri Öğretmenlik Meslek Kanunu’ndan bahsedilir. Bizden öncekiler bahsettiler bu konudan, biz bahsediyoruz ve istiyoruz ki bizden sonrakiler bahsetmesinler. Atık bir meslek kanunumuz olsun ve öğretmenler memur olmaktan kurtulup, mesleklerinin esasları ile yaşayabilsinler.

Bizim kuşağın en büyük sorumluluğudur bu. Bütün sendikalar, bütün eğitimciler ve Türkiye’nin eğitim sistemini, geleceğini düşünen herkesin bu konuda iş birliği yapması gerekiyor. Eskimiş öğretmenler, eskimeye yüz tutmuş öğretmenler ve yeni atanan öğretmenler, en temel konumuz Öğretmenlik Meslek Kanunu’dur.

Öğretmenlik Meslek kanunu çıktığında ne olacak peki? Kimse öğretmene memur muamelesi yapamayacak. İstenilen her işe öğretmenler yönlendirilemeyecek. Öğretmenin maaşı hak ettiği düzeyde olacak. Özlük hakları hak ettiği düzeyde olacak. Özel okullarda çalışan öğretmenler hak ettikleri ücretleri alabilecekler ve gereğinden fazla çalıştırılamayacaklar. Herkes öğretmen olamayacak. Ve öğretmenlik mesleği korunmuş olacak. Ve elbette özel avukatlık büroları, özel doktor büroları gibi özel öğretmen büroları açılabilecek. Bunlar gerekli mi, doğru mu? Doğru olanı biliyoruz, Öğretmenlik Meslek Kanunu.

Bu kanunu çıkaran hükümet ve Milli Eğitim Bakanı öğretmenlerin gönlüne taht kurup, Türk eğitimine katkıları tarihteki yerini alacaktır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI