ÖĞRETMENLER ODASI


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Son zamanlarda öğretmenler üzerinden eğitimi niteliksizleştirmek çabalarının çoğaldığını görüyoruz.

İnsanların niteliksiz eğitimden ne gibi çıkarları olabilir diye düşündüğümde, cevap bulamıyorum. Sürekli saldıran insanlar var. Okula saldırıyorlar, eğitim sistemine saldırıyorlar, üniversitelere saldırıyorlar, öğretmene saldırıyorlar. Sanki devleti ayakta tutan ne varsa saldırmaları gerekiyormuş gibi bir duygu yayıyorlar etraflarına. Gerçekten eleştirseler, eleştirileri ile bir değer katsalar…

Tabi bu saldırıların en büyüğünü öğretmene yönlendiriyorlar.

Kendi içimizde biz bizi yeterince eleştiriyoruz zaten. Yanlışlarımızı, sorunlarımızı ortaya koyuyoruz. Dışardan hiçbir bilgileri olmadan, sadece modaya uymak için saldırı yapanların ise yıkıcı bir yaklaşımla bunu yaptıklarını görmemiz gerekiyor.

Oysa dünya üzerinde herkese kolay nasip olmaz bir öğretmenler odasının daimi üyesi olmak ve oradaki sohbetlerden faydalanmak. Bilirsiniz ki orada nitelikli insanlar vardır ve kısacık teneffüslerde, beş dakikalığına da olsa zihninizdekileri paylaşabilirsiniz. Her an bir seminer ortamı oluşabilir. Her an bir şiir gelebilir. Siz istemeseniz de bir kitaptan bahsedildiğini duyabilirsiniz. Siz istemeseniz de kulağınıza müzik öğretmenin derste öğrencisi ile paylaştığı bir türkünün nakaratlarını duyabilirsiniz. Siz istemeseniz de vatanın en kıymetlileri olan çocuklarının gelecekleri ile ilgili orada sohbetler yapılır, bireysel kararlar alınır ve bilgi alışverişinde bulunulur. Siz istemeseniz de orada bir öğrencinin ihtiyaçları giderilir ve öğrenci en ince şekilde uygulamaya geçilir.

Orada eğitimin meselelerine çözüm önerileri sıralanır, ülkenin meseleleri konuşulur, tarihi ve edebi sohbetler edilir.  Her öğretmenler odası aslında kaç fakülte eder bilir misiniz? Kaç kurumda bu kadar fakülte bir anda bir araya gelebilir.

Ama haklısınız.

Bu kadar ucuza orada oturulmaz.

Daha doğrusu orada bu kadar ucuza herkes oturamaz.

Eğer vatanınıza yönelik sevginiz yoksa, eğer gelecek gibi bir kaygınız yoksa, eğer Cumhuriyet değerleri ile yetişmemişseniz, toplumunuzu sevmiyorsanız, tek değeriniz bireysel çıkarlarınızsa orada bu kadar ucuza oturamazsınız. Ama her öğretmen gayet iyi biliyor ki, orada oturmanın bedelini kimse mevcut maddelerle ödeyemez. Her öğretmen bilir, orada oturmak devlet demektir, ülkenin bağımsızlığı demektir, geleceğimiz demektir.

Ayrıca, bilinmelidir ki öğretmene değer vermek bir toplumun en önemli görevidir. Doğrudur, çok ucuza yapıyorlar öğretmenler görevlerini. Yaptıkları işin kıymetini bilmemelerinden kaynaklı değil bu. İşi yapmamalarının neye mal olacağını bilmelerinin verdiği bilinçle yapıyorlar işlerini. Elbet, kendilerine değer verecek bir toplumu yetiştireceklerdir. Elbet, toplumun geleceğinin nitelikli bir eğitimde, nitelikli eğitimin nitelikli öğretmende, nitelikli öğretmenin de nitelikli insanı mesleğe çekecek ücretlerin ödenmesi ile olacağını bilecek insanları yetiştireceklerdir.

Bilmeyen, bilmediği halde nefes tüketenlere söylüyorum.

Havası çok güzeldir öğretmenler odasının. Kültür kokar, nezaket kokar. Umut kokar. Sigara falan içilmez. Değil öğretmenler odasında, öğrencilerin tuvaletlerde zar zor içtikleri sigara dışında okulun hiçbir yerinde sigara içilmez.

Öğretmenler odasının havası güzeldir.

Saçma yazıların yayıldığı kadar bunları da söyleyip yayalım ki, cehaletin sesi daha az duyulsun.

YORUMLAR
2 Yorum

Nurettin Güneş
13-12-2020 13:48:00
Hocam teşekkür ederim değerli kaleminize...
İfakat Aznevi
31-10-2020 13:10:00
Kaleminize sağlık hocam harika olmuş.. O kadar güzel dile getirmişsiniz ki bayıldım..

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI