ÖĞRETMENİN KRİTİK ROLÜ ANLAŞILMIŞTIR!


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Baştan söyleyelim. Eğitim kısmı ailelerde. Öğretmen devre dışı kaldı zorunluluktan.

Uzaktan öğretimi deniyoruz.

Bir. TRT yolu ile tek taraflı anlatım.

İyi gidiyor. TRT yayını gibi, anlatıp geçiyorsunuz. İyi aktaran, kendisini seyrettiren öğretmenler olursa, anne babalar çocukların başında olurlarsa izleniyorlar.

İki. Uzaktan etkileşimli öğretim.

Bu konuda Eba ve Eba Akademik Destek devrede. İlerleyen zamanlarda çok etkili olacaklarını düşünüyorum.  İçerik konusu geliştirilebilir, zaman gerekiyor. Erişimin sağlıklı olması gerekiyor. Örgün eğitim ile beraber kullanıldığında çok etkili bir öğretim aracı olacağını, ülkemizin en büyük kazanımlarından biri olacağını düşünüyorum.

İster TRT yolu ile işlenmeye çalışılan dersler olsun, isterse Eba yolu ile etkileşimli ders işleme çabası olsun, her biri şu iki haftalık süreçte öğretmenin eğitimdeki kritik rolünü ortaya çıkardı. Veli dersleri kendisi takip edemiyor, öğrenci bu takipte başarılı olamıyor. Veliler ve öğrenciler öğretmenle etkileşimi talep ediyorlar. Bunu öğretmenlerin susmayan telefonlarından anlayabiliyoruz.

Bu süreç bize şunları öğretti;

Eğitim ve öğretim öğretmensiz olmaz.

Eğitim ve öğretim iyi, başarılı, istekli, kendisini geliştiren ve zamanın gereklerine uyum sağlayan öğretmen olmadan olmaz.

İyi öğretmen kendisini geliştiren, ülkesinin geleceğini öz çıkarlarının üstünde tutan, çalışmaya istekli, durumdan vazife çıkaran, görev sadakati yüksek, öz denetimi yüksek öğretmendir.

Eğitim okul olmadan olmaz.

Öğrencilerin sosyalleşmeleri, gelişimlerini tamamlamaları açısından okul en önemli sosyal alandır.

Birçoğu zaten biliniyor bunların evet. Ama bir ara okulu önemsememe, bir öğretmene bir vido çektirip herkese dinletince eğitim işi tamamlanmış zannetme, çocuklar okula gitmeseler de eğitim olur, öğretmenin işlevi teknoloji ile giderek eriyor düşüncesine kapılma durumunu hepimiz yaşamaya başlamış mıydık acaba? Bu süreç bize öğretmenin eğitimdeki kritik rolünü iyi bir anlattı. Eğitim sisteminin ne kadar önemli olduğunu anlattı.

Peki biz anladık mı? Belki, anlamış olabiliriz. Gelecekteki uygulamalardan anlayabiliriz.

YORUMLAR

Emir Ali Emre
01-04-2020 21:08:00
Yapay zeka birçok mesleği yapabilir. Ama öğretmenin, özellikle de sınıf öğretmeninin işini yapabilmesi mümkün değildir. Sınıf öğretmenin kuru bigi verme ve sınav yapma işi, görevinin çok küçük bir parçasıdır. Çünkü ilkokullarda aslolan öğretim değil eğitimdir.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI