ÖĞRETMEN İYİYSE TOPLUMU KURTARIR


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Profesör İlber Ortaylı’nın bir kitabını okurken eğitim ile ilgili birkaç noktanın altını çizmiştim. “Bizim hayatımızda öğretmenin yeri artık yok. Ama acilen aramızdaki yerlerini geri almaları gerekiyor. Öğretmenlerin aramıza geri dönmesi gerekiyor. Hem de bir lider olarak.” Bir başka sayfada “iyi öğretmen şart” diyordu. Bir başka sayfada “öğretmen iyiyse toplumu kurtarır” diyordu. Bir başka sayfada “eğitimin temeli öğretmendir, öğretmen olmadan eğitim olmaz” diyordu. Bir başka sayfada “öğretmen kendini adamalıdır” diyordu. Bir başka sayfada “öğretmenleri ıslah etmezsek, fakirlikten ve bilgisizlikten kurtarmazsak, gelecek nesillerin hayatı düzelemez” diyordu.
Kabul edelim ki güçlü söylemler bunlar.

Ama öğretmen eğitiminin niteliği geleceğimizin kurtulacağına dair ümitlerimizi kırıyor. Fakülteler istenen niteliklere sahip öğretmenler yetiştiremiyorlar. Bunun birinci sebebi fakültelere, öğretmenlik eğitimi için gelen gençlerin nitelikleri. Öğretmenlik için gelen gençlerin nitelikleri istenen düzeyde olmayınca, çıktılar da istenen nitelikte olmuyor. Ve tabi ki o fakültelerde eğitim verenlerin nitelikleri de sorgulanmalıdır. Nasıl o fakültelerde hoca oldular? Öğrncilerine nekatabiliyorlar.

Peki neden nitelikli gençler eğitim fakültelerine gelmiyorlar? Burada en kıymetli soru budur? Mezun olsalar bile atanamama kaygısı, atansalar bile yaşam koşullarının istenen düzeyde olamaması. Günümüzde göreve yeni başlayan bir öğretmen ancak en düşüm devlet memuru maaşından bir miktar üstünde bir ücret alabiliyor. İşte nitelik sahibi gençlerin en çok takıldıkları durum bu. Yeni dünyada herkes bir mesleğe yönelirken önce kendisine hangi olanakları sunduğuna bakıyor.

Maalesef insan kaynağımızı gerektiği gibi yetiştiremiyor ve genç zihinleri geleceğin dünyasına hazırlayamıyoruz. 
Bu sadece bu günün zorunu değil, yüz yıların sorunu olarak karşımızda duruyor.

Daha önce bir yazıda başlık olarak kullanmıştım. Profesör öğretmenlerin zamanı, öğretmenlerimizi iyi yetiştirmeli ve öğretmenlerin toplumun temel taşıyıcıları, kurtarıcıları olmalarını sağlamalıyız.
 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI