ÖĞRETMEN BİZİM NEYİMİZ OLUR?


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

 

Eğitim kitlesel bir olgu olduğundan bu yana eğitime ulaşamayan çok az birey dışında hemen herkesin hayatında bir öğretmen vardır.

Bu kendi başına öğretmeni çok önemli kılar. Öğretmen toplumların hayatında büyük öneme sahiptir.

Bir toplumun niteliği öğretmeninin niteliği kadardır.

Bir öğretmeninin niteliği de ona verilen değer kadardır.

Çünkü toplum öğretmenine değer verirse, onun iyi yetişmesini sağlar, ondan iyi bir iş çıkarmasını bekler ve bu sebeple de ona iyi bir ödeme yapar.

Öğretmen de gördüğü bu değer karşısında toplumuna karşı görevlerini en iyi şekilde yapar.

Daha önceki birçok yazıda bu konulara değindik.

Öğretmenler nitelikli olmalıdır. Nitelikli gençler öğretmenlik mesleğine gelirse öğretmenlik nitelikli bir meslek haline gelir. Nitelikli gençleri bu mesleğe çekmenin yolu da nitelikli bir yetiştirme programı ve nitelikli ücretten geçer.

Yani sonuç her noktada kalite ile ilgilidir. Öğretmen kaliteliyse, eğitim kaliteli olacaktır.

Bu akşam Bakanımız Ziya SELÇUK’u izledim. Uzaktan eğitimden, yüz yüze eğitimi başlatabilmekten söz ediyordu. Arada öğretmenlik mesleğine ve öğretmenlerin niteliğine, öğretmen haklarına da değindi. Çok belirgin olarak altını çizmedi ama yine de değindi. En azından öğretmenleri savunabilecek, onların daha olumlu şartlarda yetişmeleri, çalışmaları ve yaşamaları gerektiğinden bahsetti. Bunu da oldukça samimi dile getirdi. Bu samimiyet karşısında kendimi iyi hissettim. En azından bunları bilen, dile getiren birinin bakan olması anlamlıydı.

Unutmamalıyız, geleceğimiz olan çocuklarımızın geleceğine öğretmenlerimiz yön vereceklerdir. Okul bizim evimiz kadar önemliymiş bunu gördük bu pandemi sürecinde. Okul arkadaşlık ortamıymış, sosyal ortamlarıymış, enerjilerini harcayabilecekleri ve kendilerini gerçekleştirebilecekleri bir ortammış çocuklarımız için.

Öğretmenler de anne babalarımızdan sonra en kıymetli rehberlerimiz, dinleyenlerimiz, arkadaşlarımızmış. Sorduğumuzda, öğretmen bizim neyimiz olur diye, cevabını eskisinden daha güçlü verebiliyoruz. Öğretmen bizim matematiğimiz, Türkçemiz, tarihimiz, kimyamızmış, bize gelecek oluşturan vizyonerimizmiş.

O bize güzel bir hayata giden yolları gösteren, bizi zorlayan, geleceğe umut ile bakmamızı sağlayan bir ruh hekimimizmiş.

Kendimize “öğretmen bizim neyimiz olur” sorusunu sorup, cevabını doğru verirsek; öğretmenin hem birey için hem toplum için kıymetini anlamış oluruz. O kıymeti anlamak da hem öğretmenin yetişmesi için, hem özlük hakları için hem de görev başındaki öğretmenlerin niteliklerine yönelik yapılması gerekenlerle ilgili daha sağlıklı işler yapmamızı sağlar.

O zaman kendimize soralım, öğretmen bizim neyimiz olur?

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI