NASIL BAŞARILI OLURUZ?..


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

 

Hemen herkesin hayatının temel sorusudur bu. Bir çalışmaya başladığımızda başarıyı nasıl yakalayabiliriz? Nasıl başarılı oluruz? Bu sorunun en basit ve pratik, hem de doğru bir cevabı var. Soruyu tekrar soralım ve bu pratik cevabı verelim:

Nasıl başarılı oluruz? Tabi ki çalışarak.

Sokaktaki insanların en entelektüelinden en eğitimsizine bu soruyu yönlendirsek, herkes aynı cevabı verecektir. Hem de tereddütsüz.

Peki, bu sorunun cevabı bilindiği halde, neden herkes yaptığı işte başarılı olamıyor? Bu sorunun da çok çeşitli cevapları var. Kişi ya yeterince çalışmıyor ya da yaptığı işe uygun değil. Diyelim ki kişi işe de uygun ama yine başarılı olamıyorsa, o vakit doğru çalışmayı bilmiyordur.

Başarının temeli çalışmaktır. Ancak, çalıştığı halde başarılı olamayan insanlar var ise doğru çalışma yöntemini bilmiyordur. Başarının temeli çalışmaktır ama çalıştığını düşünen çoğu insanın başarısızlığının temelinde doğru çalışamama sorunu vardır.

Bu durum, işi doğru yapmak ile doğru işi yapmak arasındaki fark gibi izah edilebilir.

Doğru işi yapan mı yoksa işi doğru yapan mı başarılı olur? Elbette doğru işi yapan başarılı olur. O halde, insanlarımıza doğru işi yapmayı, doğru iş üzerinde çalışmayı öncelikle öğretmek durumundayız. Doğru işe emek veren bireylere sahip bir toplumun başarı şansı daha yüksektir.

Peki doğru işi yapma becerisini insanımıza kazandırmanın yolu nedir? Sorunun cevabı: Eğitim…Eğitim sistemimiz toplumumuzla ilgili her durumun belirleyicisi durumunda. Hangi soruna baksak çözüm eğitimde. İster sağlık ile ilgili bir sorun olsun, ister ekonomi ile ilgili olsun, bütün alanlar için en temel çözüm noktası sağlıklı bir eğitim sistemidir.

Bu eğitim sistemi içinde ne kadar çırpınırsak çırpınalım, işimizi ne kadar doğru yapmaya uğraşırsak uğraşalım, doğru işi yapma yolunda adımlar atmadığımız sürece istediğimiz başarıyı yakalama şansımız yok. 

O halde bizi doğru işe yönlendirecek eğitim sisteminin iyileşmesi bütün sorunlarımızın çözümü için olmazsa olmaz koşuldur. Dolayısı ile yapılması gereken ilk iş iyi bir eğitim sistemi ortaya koymaktır. Sanırım büyük umut bağladığımız Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’a düşen en önemli görev budur. Bu tarihi bir sorumluluktur toplumumuza karşı. Arkasına Milli Eğitim teşkilatı ve öğretmenleri alan bir bakanın doğru işleri yapması halinde Türkiye’nin eğitim sistemini birkaç yıl içinde nitelikli yapılandırması mümkündür. Ülkemizin bu birikimi vardır.

Sorumuzu tekrar soralım:

Nasıl başarılı oluruz? Doğru iş. Doğru işi yaparak... 

YORUMLAR

İhsan bulut
04-05-2019 22:16:00
Çok doğru bir saptam hocam kaleminize sağlık, ancak bir de eğitimde süreklilik konusuna da vurgu yapsaydınız çok iyi olurdu.. Eğitim sistemimizde tıkanıklığın diğer bir nedeni se sabırsız davranmamız ve sık sık sistem değiştirmemiz değilmidir? Selamlar...

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI