MÜDÜRSÜZ OKUL..!


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Eğitimde yeni projeler birbirini hızla kovalarken ve bir projenin uygulanması tamamlanmadan yeni bir projeye başlanırken, hazır okul müdürlerini yeniden bulma ya da yönetici görevlendirme yönetmeliğini değiştirme(!)  fikir egzersizleri yapılırken; yıllardır hayata geçebilir mi diye düşündüğüm projemden bahsetme zamanının gelmiş olduğunu anladım.

Projemin adı: Müdürsüz okul projesi.

Esasında okullarda müdürlere ihtiyaç yok.
Neden?
Devletimiz binlerce müdüre boşa maaş ve ek ders ödüyor. Okullarda yardımcı hizmetli personel dışında çalışan herkes üniversite mezunu. İçlerinde bir veya iki kez yüksek lisans yapanlar var, doktora yapanlar da var. Yani okullarda eğitim seviyesi oldukça yüksek. Bu eğitim seviyesi, başka hangi bakanlıkta, kurumda var. Bir tek üniversiteler bu kadar yüksek eğitim seviyesini aşabiliyorlar. Üniversitelerden başka okullarımızdaki çalışanların eğitim seviyesinin üzerinde eğitimli çalışan var mı? Bu kadar yüksek eğitim seviyesindeki öğretmenler işlerini bilmiyorlar mı, ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar mı? Pekala öğretmenleri işlerini kendileri yapabiliyorlar, bir müdüre neden ihtiyaç duysunlar. İdari işleri de bir memura yaptırıp veya kendi aralarında paylaşıp, kendi kendilerini idare edebilecek durumdalar. Yönetişim kavramına da pek uygun bir durum ortaya çıkmış olur.

Bu durumda müdürün bir işi var mı okulda? Yok. E, bu kadar yönetmeliğe, tartışmaya, para ödemeye, eğitimcileri ezmeye de gerek yok. Madem okul müdürü kadar okuldur. Madem müdür ne kadarsa okul o kadardır. Ve biz de o müdürleri nasıl seçeceğimizi bilmiyoruz. Müdürsüz okul projesini hayata geçirsek, müdür sorununu kökünden çözmüş oluruz… Zaten her birinin bir satır yazılık, toplamının da bir Kanun Hükmünde Kararnamelik canı var. Nasıl olsa hepsi görevlendirme, valilerimiz öğretmen olarak atandıklarına dair bir yazı yazarlarsa her biri için proje tamam, müdürlük sorunu bitmiş olacaktır. Devletimiz, halkımız eğitimin önünde engel oluşturan müdürlerden kurtulmuş, eğitimin önündeki en büyük engeli kaldırmış, eğitimin asıl sorunları ile ilgilenir hale gelmiş olacaklardır. Çözüm bu kadar basit(!).

Bu kadar tartışılan okul müdürlüğü gerçekten bu düzeyde tartışmayı hak ediyor mu? Önemli değilse neden tartışılıyor. Önemliyse neden ikinci görev kapsamında ve hepsi görevlendirme. Bu ne yaman çelişki…
Ama seviyorum bu çelişkileri…Çünkü bizim çelişkilerimiz. Çelişkilerimizle de güzeliz…

Muhtemelen okuyan herkesin saçma bulacağı bu muhteşem fikrimden doğmayacak proje, yıllardır kurduğum hayalden ibaret. Hiçbir durumda gerçekleşmeyeceğini ben de biliyorum. Ama haklı değil miyim, bu kadar eğitimli insanın, işinin erbabı olan eğitimcinin olduğu ortamın idareciye ihtiyacı var mı? Hayalim, idarecilerin varlığına ihtiyaç duyulmayacak bir eğitim ortamının gerçekleşmesi.

Müdürsüz okul… ne güzel olurdu…
 

YORUMLAR
10 Yorum

H.KOÇ
12-06-2019 16:50:00
Müdürsüz okul dikensiz güle benzer... Gül dikensiz okul müdürsüz olmaz...Okullarda müdür, müdür değil idarecidir.. Siz de yeterince idare ediyorsunuz....İyi idareler...
Battal ASLAN (Prof. Dr.)
12-06-2019 12:59:00
Değerli Acar, bu düşüncenizin “gerçekleşmeyeceği” belirleyici, hatta etkileyici değil, sizin bu denli “sınırsız düşünce”niz, etkileyici, belirleyici, değerli. “Müdürsüz Okul” bence yabana atılacak bir düşünce değil. Burada, ilk iş, aynı sosyo-ekonomik, insan -madde niteliklerine sahip, “Müdürlü” “Müdürsüz” okulları araştırma kapsamına almak, Hedef-Amaçlara ulaşma derecelerini ortaya çıkarmak ilk adım olabilir. Burada insan öğesi belirleyici; Özellikle “Müdürsüz” okullarda çalışan eğitici, idari, hizmet elemanlarının “Yüksek bir amaca hizmet ettikleri” inancına sahip olmaları gerekir. Çılgın düşünceleri coşku ile karşılarım; ancak insanla ilgili olduğu için, sınama-denemelerden (araştırmalardan) sonra uygulanmaya geçirilmelidir. Hani eski TRT’mizde eğitici-uyarıcı bir cümle vardı; “Trafik kuralları uzun araştırmalardan sonra belirlenmiştir; uyunuz!” anlamında.Öğrenme-öğretme kuralları da öyle. Saygı ile.
Mesut pokat
11-06-2019 23:16:00
Size kesinlikle katılıyorum,bencede okullarda müdüre gerek yok,fuzuli masraf.zaten diger gorumlarda da bu dusuncemi paylasmistim. Müdür öğretmenin baş ağrısı,onlar yüzünden kendimizi derse verip motive olamıyorum,sürekli yarattığı sıkıntılardan dolayı.okuldan nedret eder hale geldim. Inşallah kaldırırlar.
Fatma Apan
11-06-2019 21:23:00
Vallahi harika bir proje.. ben de hep düşünmüşümdur... İnşallah günün birinde gerçekleşir...
Erkan ALTUN
11-06-2019 20:21:00
Sayın hocam yazınızı büyük bir dikkatle okudum. Teorik okarak başından sonuna kadar katılıyorum. Bir okul müdürü olarak tüm rnsamimiyetimle belirtmek isterim ki fikriniz fevkalâde ve keşke dediğiniz gibi olsa, müdüre ihtiyaç duyulmasa.
cemil dilsiz
11-06-2019 20:15:00
bütün çingene karıları bir araya gelse müdürler kadar kabiliyetli hırsızlar doğuramaz... çok iyi olur derim
Deli Müdür
11-06-2019 20:09:00
İlginç bir yazı olmuş. Bende rüyamda gördüm böyle müdürsüz bir okulu. Dehşet içinde uyandım. Meğer sırtım açıkta kalmış...
Yasin YILDIZ
11-06-2019 18:28:00
Hocam sizinle benzer fikirdeyim.Hatta İl ve ilçe memlere bile gerek yok. Teknoloji dünyasındayız. Bakanlık dys üzerinden yazıyı ile, il ilçeye,ilçe müdüre,müdür mdr yrd sına göndermekte ve işi yapan sadece müdür yardımcısı. Ne gerek var bunlara. Direk bakanlık ilgili müdür yardımcısına gönderecek. Müdür yardımcılığı yerine, o alanın uzmanı olacak.Örneği koordinatör uzmanı, teknik uzman, muhasebe uzmanı, öğrenci işleri uzmanı, iş sağlığı uzmanı.Dolayısıyla aradaki bu makam mevkiler boşa harcanan paralar ortadan kalkmış olacak.
Ali asyalı
11-06-2019 17:18:00
Projenin tutarlı hiçbir yanı yok. Müdür okulun temel çarkı. Müdür sadece evrak isleriyle değil okulun inşaat isleru dahil herseyle uğraşır.
Sezgin Türkkan
11-06-2019 16:41:00
Kangren bir soruna İnceden inceden bir gönderme..

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI