LİSELER ÖĞRENCİLERİNİ KAYBEDİYOR


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Eğitim sistemini değiştirdikçe kimi sorunları çözüyoruz ama yeni sorunlar ile karşılaşıyoruz.

Liseleri 4 yıl yaptık ama fiiliyatta süreyi arttıramadık gibi duruyor. Sadece diplomalarını dördüncü yıl sonunda alıyorlar.

Her lise, dördüncü sınıfa gelen ve umut vaad eden öğrencilerini kaybediyor. Sebebi oldukça mantıklı üstelik. Öğrenciler üniversite sınavına hazırlanmak istiyorlar. Aileler, öğrenciler ve öğretmenler düşünüyorlar, bu öğrenci üniversite sınavına nasıl daha sağlıklı hazırlanabilir diye. Öğrencisinden umudu olan aileler alıp çocuklarını son senede ya bir özel okula naklediyorlar ya da açık liseye naklediyorlar. Devlet liseleri adeta boşalıyor. Ardından devlet liselerinin başarıları sorgulanmaya başlıyor. Başarı özel okulların hanelerine yazılmaya başlıyor ve sanki devlet okulları eğitimde sınıfta kalıyormuş gibi bir hava ortalığı sarıyor.

Oysa sınavda başarıyı yakalayan o çocuklar 11. sınıfa kadar devlet okullarında eğitim alıyorlar. Ardından test tekniğine hazırlanması için öğrenci özel okula ya da açık liseye kaydırılıp, nakli devlet okullarından alınmış oluyor. Açık liseye nakledilen öğrenciler sadece dershanelere gidiyorlar. Ve neredeyse açık lise en başarılı lise konumuna gelecek durumda bu sebeple.

Liselerde çaba sarf eden öğretmenler öğrencileri ellerinden kayıp gidince ve başarıları başkalarının hanelerine yazılınca iş doyumunu kaybetmeye başlıyorlar. İdareciler boşa kürek çekiyorlarmış gibi hissediyorlar. Sonra üst makamlardan sorulunca “arkadaşlar derece yapan öğrencilerimizi acil bildirelim” diye verecek cevabınız olmuyor. Diyemiyorsunuz ki “ilk bine giren şu çocuğu on birinci sınıfa kadar ben yetiştirdim ama 12. sınıfta naklen özel okula ya da açık liseye gitti.”

Sonra ne ağır bir durumdur, öğrencisi 12. sınıfa geçmiş bir velinin “hocam ne tavsiye edersiniz” sorusuna bu eleştirdiğiniz yöntemleri tavsiye etmeniz. Belki de lisedeki yönetici ve öğretmenlerin en büyük çelişkileri budur. Kendi elleri ile en iyi öğrencilerini özel okullara ve açık liseye teslim etmek durumunda kalıyorlar.

Şu vakit bunların yaşandığı bir vakit. Kendisinden üniversite sınavına yönelik beklentilerimizin olduğu öğrencilerimizi ya özel okullara ya da açık liseye teslim etmek durumunda kalıyoruz. Öğrencilerimizi okullarımızda üniversite sınavına gerektiği gibi hazırlayamıyoruz. Çok üzücü. Oysa o öğrencilerimizi biz üniversiteye hazırlamak, onları biz mezun etmek ve üniversiteye yerleşme gururlarını birlikte paylaşmak isterdik.

Peki nasıl bir çözüm getirilebilir bu soruna?

Lise müfredatı ile sınav tamamen örtüştürülebilir. Öğrenciden sınavda ne bekleniyorsa liselerde öğrencilere yönelik eğitimde o verilir. Liselere devam zorunluluğu üç yıla düşürülür ve öğrenci nereye devam ederse etsin son yıl kendi okuluna kayıtlı kalır ve ilk üç yıl kayıtlı olduğu okuldan diplomasını alır. Ya da üniversite sınavı kaldırılır.

Sonuçta gerçek şu, bu yazıyı karalarken bile bir öğrencimin okuldan ayrılışını yaşadık.  

YORUMLAR

Fatma Gül
06-08-2020 14:44:00
Sayın Suat Acar Müdür üm.. ilk başta devlet büyükleri ve eğitim bakanlığı sizin kadar duyarlı olsa da, ne değerli eğitmen öğretmenlerimizi ne de ilk önce ülkesi sonrada kendisi için gerçekten çalışan başarılı olmayı hedefleyen öğrencilerimiz i kendi ellerimizle rnyurt dışı hayalleriyle kaybetmesek..

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI