KOMİK ÖDEV..!.


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

 

Alışkanlık işte.

Okulun son günü öğrencileri evlerine gönderirken bir sorumluluk hissettim. Hep tatilde ödev vermeyin derler ya. İçime sinmedi. Bütün öğrencilere ödev vereceğim diyerek elime bir kitap alıp kürsüye çıktım. Sevgili öğrencilerim, öğretmenleriniz sizlere ödev vermedi ama ben veriyorum. Yaz tatili ödevlerinizi açıklıyorum.

1.      Herkes yaz tatilinde 10 kitap okumuş olarak gelecek okula.

2.      Herkes yaz tatilinde günde 32 satır yazı yazmış olarak gelecek okula.

Ödevleri açıkladım, ailelerine bizden selamlar götürmelerini istedim ve konuşmamı bitirdim. Ancak ödevlerimin tebessümle karşılandıklarını ve çok da önemsemediklerini düşünerek yolcu ettim öğrencilerimi. Yani ödevlerim, öğrencilerimin hayatlarındaki en komik ödevlerdi.

Öğrencileri tatile ödevleri ile uğurladıktan sonra, öğretmenler kuruluna da elimde kitapla gittim. Toplantımızı bitirdikten sonra tebessüm ederek kendilerine iki ödev vereceğimi söyledim. Arkadaşlarımın anlayışlı ve meraklı bakışları arasında ödevleri açıkladım.

1.      Her öğretmen arkadaşım tatil boyunca 10 kitap okuyarak gelecek okula.

2.      Her öğretmen arkadaşım öz değerlendirme maksadı başta olmak üzere günde 32 satır yazı yazmış olarak gelecek okula.

Ödevleri açıkladım. Öğretmen arkadaşlarım ödevlerimi tebessüm ile karşıladılar. Muhtemelen onlar da hayatlarında ilk defa müdürlerinden yaz ödevi almışlardı. Üstelik de oldukça komik ödevlerdi.

Bu gün dönüp baktığımda bu komik ödevleri neden verdiğimi düşündüğümde, içimdeki okuma ve yazma aşkının etrafımdaki insanlara da yaymak arzusunun hayat buluşunu cevap olarak verebiliyorum. Ve öyle zannediyorum ki vermiş olduğum ödevleri kendim yapmış olacağım. Bu da gelecek adına beni üzecek.

Umarım birkaç öğrencim, birkaç öğretmenim, ödev kontrolü yapmadan (kontrol yok), bize verdiğiniz ödevi yaptım derler. Zorunlu olmayan bu ödevin birkaç öğretmen, birkaç öğrenci tarafından yapılması benim için hem en anlamlı hem de minik bir değişimin başlangıcı olur.

Okumak ve yazmak aşkına. 

 

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI