KISIR DÖNGÜ MÜ?


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Yıllarca Fen liseleri, Anadolu Liseleri, Genel Liseler ile akademik eğitim süreçleri yürütüldü. Meslek liselerini konu dışı bırakıyorum.

Bir ara Genel Liseler teker teker Anadolu liselerine çevrildi. Anadolu lisesine çevrilecek genel lise kalmayınca, tüm liselere sınavla girilecek diye bir tecrübe yaşadık.

Ardından liselere giriş sınavlarını zorunlu olmaktan çıkarıyoruz ancak Proje Okullarına sınavla girilecek denildi. Buna ihtiyacımız var dendi. Proje okulları da oldukça sınırlı sayıdaydı ve açıklamalara göre sayıları giderek azalacaktı.

Ancak, her zamanki gibi söylenenin tersine planlamalar kağıt üzerindeki gibi gitmedi ve Türkiye’de proje okulu sayıları giderek arttı. Her geçen gün yeni bir proje okuluna dönüşümün yapıldığını görüyoruz.

Madem bu süreç bu şekilde yaşanacaktı, toplumda bir değer olarak kabul edilen ve toplumun güvenini kazanan Anadolu lisesi uygulamalarına neden son verildi? Adı başka kendisi aynı bu uygulamayı yapmak için değil herhalde.

Sınavları kaldırmak olumlu bir adımdı, puan üstünlüğüne bağlı yerel yerleştirmeler olumlu bir adımdı. Anadolu lisesi uygulamasına son verip, mevcut Anadolu liselerinin yerel yerleştirme ile öğrenci almalarını sağladıktan sonra yeniden proje okullarını eski Anadolu lisesi uygulamalarına benzer şekilde yaygınlaştırmak bir kısır döngünün varlığının ifadesi oldu. Var olan bir uygulamanın adı değiştirilip, oyun baştan başlatılmış gibi oldu.

Bu uygulama başlatılırken, Bakanlık proje okullarının sayısı giderek azalacak derken, Türkiye’deki siyasetin bu okulları değil azaltmak, gerekli gereksiz her yere açtıracağına yönelik tahminler maalesef her geçen gün yeni bir dönüşümle gerçekleşiyor. Çünkü yerel siyasetçilerin başarıları, bu okulları kendi il ve ilçelerine açtırmaktan geçiyor algısı yaygın. Bu algı da bu okulların daha da çoğalacağının göstergesi olarak karşımızda duruyor.

Peki, bu okulların çoğalmasının bir zararı var mı?

Bu bir kısır döngüye döner.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI