İKİ GÜZEL PROJE


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 


Eğitim ile ilgili sürekli aksaklıkları konuşuyoruz. Haklıyız da. Evet, toplumumuz için hepimiz her şeyin en iyisini istiyoruz. Hepimizin derdi de bu zaten. İyi olsun, iyi şeyler yapalım. Ama aksaklıklara bakmaktan atılan güzel adımları görmeyi unutabiliyoruz. Böyle devam edersek zihnimiz hep olumsuzlukları seçmeye devam edecek ve çıkan güzel işleri de görmeyerek, o işleri çıkaran insanların şevklerini kırmış olacağız. Evet, milyonları ilgilendiren eğitim ortamlarımızın ve sistemimizin sorunları var. Ama iyi işler de var. Bu satırları, o iyi işlerden iki tanesinden bahsetmek ve projelendirenlere cesaret vermek için kaleme alıyorum. Gerçi, benim cesaretlendirme çabalarıma ihtiyaçları var mı bilemiyorum ama yine de bu satırları yazma ihtiyacı hissediyorum. Projeler Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait.

Akademik Danışmanlık Projesi. Yıllardır, eğitim ortamlarında, eğitim fakültelerinde okullarımız ile üniversitelerimizin mutlaka iş birliği yapmaları gerektiği konusunda konuşmalar yapıyoruz, konuşmalara şahit oluyoruz. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında proje ile ilgili metni okuyunca yüzüm aydınlandı. Ankara’da her okulun bir akademik danışmanı olacak. O akademik danışman okulun ve yöneticinin gelişimine katkıda bulunacak. Tam hayalimdeki gibi. Metni okudum ve evrakları hazırlayıp Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.İnayet AYDIN hocamın yanına koştum. Nasıl tepki vereceğini çok iyi biliyordum. Protokolümüzü imzaladık ve çalışmalara başladık. Bir hafta sonra baktım 15 danışan olmuşuz. Şimdilik birebir çalışmalar yapıyoruz. Etkilerini heyecanla bekliyorum.

Başkent Öğretmen Atölyeleri Projesi. Ankara’daki her okul bir öğretmen atölyesi açacak. Gerek içerden gerek dışardan eğiticilerle öğretmenler gelişimlerine devam edecekler. Okullarda kendisini çok iyi geliştirmiş insan potansiyeli var. Meslektaşlarına bilgi birikimini aktaracak öğretmenlerimiz var. Birçok farklı alanlarda yeterlilikleri olan insanlar birbirlerini neden etkilemezler diye sorgulardım hep. İşte bu proje zihnimdeki bu sorgulamanın çözümü oldu. Proje kapsamında üç etkinlik planladık ve eğiticilerimiz kendi içimizden çıktı. Henüz dışardan eğitimciye ihtiyaç duymadık. Birlikte halk oyunları öğrendik, kara kalem resim çalıştık ve drama etkinlikleri yaptık. Hayatımda katıldığım en güzel etkinlikler arasına girdiler bu etkinlikler. Çalışma arkadaşlarımla etkileşimimi arttırdı. Hep beraber önümüzdeki dönemde yapacağımız etkinlikleri konuşmaya başladık.

Bu projelerden dolayı, fikrin sahibi kimse, ona gıyabında teşekkür ediyorum. Çünkü, hem bir ayağım yeniden üniversitede, hem de öğretmen arkadaşlarım ile minik gelişim adımları atıyoruz, etkileşimde bulunuyoruz. 
Belki, bu projeleri de bütün diğer projeler gibi şeklen yapan, gelip geçici gören eğitimci arkadaşlarımız olacaktır. Ama benim için bunlar artık anlamlı etkinlikler içeren iki proje olarak bulunduğum mekanlarda var olacaklardır.
Ankara’da hayat bulan bu projelerin diğer illerimize de yayılması için Milli Eğitim Bakanlığı’nın devreye gireceğini düşünüyorum.

İyi bir işe iyi demek bana iyi geliyor.
 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI