GÜZEL EĞİTİM DÜŞLERİ


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Ne de olsa yeni yıldı. Yeni şeyler olacaktı. En büyük düşümüz gerçek olacaktı. 

Gözlerimi açtım, mutfağa geçtim ve kahvaltımı edip, en güzel kıyafetlerimi giydim üzerime. Zira okulda öğrenci ve öğretmenler bekliyorlardı. 

Arabama bindim ve okula huzur içinde ulaştım. Uzun bira aradan sonra öğrenci ve öğretmenlerimizle birlikte İstaiklal Marşımızı okuduk. Her zamanki gibi öğrencilerimiz sıra ile okula girip, sıralarına oturdular. Öğretmenlerinin gelmesini beklediler. Herbirinin gözleri ışıl ışıldı, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın heyecanı içindeydiler. 

İşte, olumsuz olan her şey bitmişti, yeni bir başlangıç yapmıştık. Okullardaydık. Eski günlerimize yeniden kavuşmuştuk.

Yeni yıl ile birlikte her şey değişecek algısının yaşattığı düş. 

Kaybettiğimizi yeniden yakalama çabası. Üst bir seviyeden, alt seviyeye düşünce insan, elindekinin kıymetini bilmediğine yanıp, yeniden daha önce bulunduğu seviyeye ulaşmak için yıllarca çaba sarf etmek zorunda kalabiliyor. 

Bütün öğrencilerin okula gidebildiği, öğretmenlerin öğrencileri ile yüz yüze ders anlatabildikleri bir okul ortamının içindeyken, nasıl da savrulduk boşluğa, evlere tıkılıp kaldık. Her gün okula gitmek bazen zor geliyordu, ben de dahil mızmızlananlarımız oluyordu. Yüzyüze olmanın güzelliğini anladık değil mi? Her gün bir yere gider olmak, evden uzaklaşabilmek, arkadaşlarla birlikte olmak ne kadar değerliymiş. Okul ne kadar değerliymiş değil mi? 
Hangi projeleri yürütüyoruz, şu atölyemiz eksik, başarı durumumuz şu diye konuşur, söylenir ve yakınırken, şimdi okula gidebilmek düş haline geldi. 

Ama hep "okulun var olması, okula gelebilmek başlı başına bir ayrıcalık" diye düşünürdüm.

Eğitimi uzaktan da olsa devam ettirebilmek için çok çaba sarfediliyor evet, eğitimle ilgili olanların çabaları kıymetli. 

Ama.

En büyük düş okula gidebilmek şimdi. Milyonlarca insanın yarattığı hareketliliği yeniden yaşamak. Koridorlarda ve bahçedeki o sesleri, koşuşturmaları yeniden yaşamak. Kaç kişi hayır derki buna. Bu büyük bir düş artık. Güzel eğitim düşü.  

Bütün umutlar, 2019 Mart öncesine dönebilmek. 2021 hoş geldi. Yeniden o büyük düşümüzü gerçekleştirmeye hazırız. Okula gidebilmek... 

İnsanı umutları yaşatır. Güzel eğitim düşlerimiz elbette gerçekleşir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI