GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETMENLER


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Bakanlık kimi zaman merkez teşkilatında; valilikler ve kaymakamlıklar ise çeşitli komisyonlarda öğretmenleri görevlendirebilmektedirler. Bu da gayet normal bir uygulama.

Öğretmen kadrosu okulunda kalmak üzere, bir yıl, üç yıl beş yıl görevlendirme ile çalışabilmektedir. Bir öğretmene ilgili herhangi bir yerde ihtiyaç varsa o öğretmenin kadrosu okuldan alınmalıdır. Ancak uygulama böyle değil.

Asıl görevi sınıfta olmak olan öğretmenin sınıfı boş kalıyorsa bu görevlendirmelerin yapılmaması gerekir. Bir öğretmen eğer sınıfı, dersi varsa dersinin başında olmalıdır, sınıfında öğrencileri ile olmalıdır. O öğretmenin uzun ya da kısa süreli görevlendirilmesi öğretmenin kadrosunun bulunduğu okula, öğrencilere haksızlıktır.

Öğretmen norm fazlası değilse hiçbir şekilde başka bir iş için görevlendirilmemelidir. İlle de o öğretmenin görevlendirilmesi gerekiyorsa kadrosu o okuldan alınmalı ve yerine yeni öğretmen verilmelidir. Ama günümüzde öğretmenler alınıp, yerine ücretli  öğretmenler ikame edilmektedir. Alınan öğretmenin kadrosu okulda kalınca da yerine yeni öğretmen gelememektedir.

Bu uygulamanın son bulması ve öğretmenin öğrencisi ile baş başa olmasının bir an önce gerçekleşmesini yürekten arzu ediyorum.

Konunun başka ayrıntıları da var ama sözün özü budur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI