ETİK EĞİTİMİ


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

                       

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı her işi kamuoyuna anlatma gereği duymuyor. Oysa çok güçlü çalışmalar var. 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde yapılan çalışmaların bir devamı olarak, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğü’nce Haziran’da Eğitim alanında Prof.Dr. İnayet AYDIN başkanlığında bir “etik” çalıştayı yapıldı. Çalıştaya her kademeden onlarca eğitimci katıldı. Profesör İoanna KUÇURADİ’de onur konuğu olarak katıldı ve ilk gün tam mesai yaptı.

Genelde bu tür çalışmalar bir tarafa atılır ve raflarda kaybolur gider diye düşünebiliriz ama hayır. Durum farklı. Hem Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürümüz Doç.Dr. Adnan BOYACI hem de süreci yürüten Prof.Dr.İnayet AYDIN çok kararlılar. İşin ucunda eğitim ve öğretmenler varsa bütün güçleri ile emeklerini seferber ediyorlar. Ankara’da Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü’nde, Haziran eğitiminin devamı olarak, Öğretmenlik Meslek Etiği Eğitici Eğitimi Kursu düzenlediler ve 80 eğitimci yetiştiriyorlar. Yakın zamanda bütün eğitimcilerimiz bir program dâhilinde etik eğitiminden geçirilecekler.

Peki amaç nedir?

Her meslek grubu bir mevzuata sahip olduğu gibi, etik kurallara da sahip olmalıdır. Kanunlar, yönetmelikler tek başlarına uygulandıklarında ortaya çıkan boşluklar ancak etik kurallar ile giderilebiliyorlar. Bu eğitim ile yapılmak istenen şey, eğitimcilerin etik ilkeleri konusunda birliktelik ve tabi ki farkındalıklar oluşturmak.

Umarım Ankara ile sınırlı kalmaz ve bütün yurda yayılır.

Bence Bakanlık, bu çalışmaların güçlü kalemlerce topluma güçlü şekilde aktarılmasını sağlamalıdır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI