Eğitimin Öğretemediği


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Eğitim sistemleri vatandaşlara yaşamları için gerekli olan temel becerileri kazandırmak üzere kurgulanırlar.
En azından amaç budur.

Bunun yanında onlarca sebebi var bu kadar okul binasının ve milyonu geçen öğretmenin etkin tutulmaya çalışılmasının.

Eğitim sistemi, vatandaşa kazandırması gereken birçok beceriyi de kazandırıyor. Ama en gerekli becerilerden birini kazandırma konusunda pek istekli değilmiş gibi geliyor bana.

Bu eğitim sisteminden geçip çok iyi para kazanan insanlar var. Her ne kadar herkes için bu geçerli olmasa da gerek öğrenci gerekse öğretmen olarak ömrümün eğitim sistemi içinde geçmesine rağmen nasıl para kazanılır, nasıl tasarruf edilir, nasıl para harcanır konularında gerekli, yeterli bilgi almadım.

Bütün dersler anlatıldı, başardıklarım ve başaramadıklarım oldu. Ama bir insan için en gerekli becerilerden biri olan para kazanma becerisi ile ilgili hiçbir şey öğrenmedim.

Gerçi son yıllarda lise ders müfredatlarına ekonomi ve girişimcilik isimleri ile seçmeli dersler konuldu. Ama her öğrenci bu dersleri almıyor. Bu derslerin öğretmenleri de olmadığı için herhangi bir öğretmen bu dersleri vermeye çok da istekli gözükmüyor. Hangi branşın öğretmenine ders veriliyorsa öğretmen o derste kendi alanını işlemeye çalışıyor.

Esasa gelelim. Sözü uzatınca çok şey söylemiş olmuyoruz.

Eğitimin öğretemediği bir şey var bizlere. Para kazanmayı bilmiyoruz. Para harcamayı bilmiyoruz. Tasarruf etmeyi bilmiyoruz. Zira yaşam için en temel becerilerden yoksun hayata başlamak yıpratıcı. Bu konuyu bir daha düşünmemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI