EĞİTİMDE ESAS OKUL VE ÖĞRETMENDİR


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Devletin en önemli görevlerinden biri eğitimde fırsat ve imkân eşitliği sağlamaktır.

Cumhuriyetimiz kurulduğundan bu yana eğitim alanında güçlü atılımlar yaptı. Anayasasına Eğitim Hakkını koydu. Eğitim Temel Kanunu temel ilkelerine Fırsat ve İmkân eşitliği ilkesini koydu. Çok önemli. Ama gerçek şu.

Anayasaya veya kanunlara bir şeyleri yazma ile onu fiilen yapmak arasında ilişki aynı düzeyde gerçekçi olmayabilir. Bugün Türkiye’de herkesin eğitim hakkı var. Çok önemli. Devlet çok emek ve para harcıyor bu uğurda.

Ama fırsat ve imkân eşitliği konusunda aynı istenen düzeyde denge kurulabilmiş değil. Ülkenin her ilinde ilçesinde aynı imkanlar aynı fırsatlar yok. Öyle ki bazen aynı okul içinde bile aynı imkânı eşit şekilde kullandıramayabiliyorsunuz. Bir sınıfa verdiğiniz veya veremediğiniz öğretmen bile farklar yaratmaktadır.

Uzaktan eğitim tek başına eğitim sorununun çözümü değil. Ama uzaktan eğitim, hele mümkünse etkileşimli uzaktan eğitim, ülkenin en iyi öğretmenlerinin ülkenin her tarafındaki öğrenciler ile bilgilerini paylaşmalarını sağlayabilir. Öğrenciler sadece kendi derslerine giren öğretmenler ile yetinmek durumunda kalmayabilirler. Bu bir ölçüde de olsa imkân eşitliğini sağlayabilecek minik ama önemli bir adım olabilir.

Bu sebeple bu uzaktan eğitim meselelerini ciddiye almamız, güçlü bir alt yapı oluşturmamız gerekir. Bu uygulama, uzaktan eğitim faaliyeti olmanın yanı sıra, evde eğitim alması gerekip de öğretmen bulamayan çocuklarımız için de iyi bir fırsat. Ki, uzaktan eğitim bugünün işi değil. Fatih Projesi uygulamaya girdiğinde ve sınıflar etkileşimli tahtalar ve internet ile buluştuğunda öğretmenler olarak eba yı sınıflarda kullanmaya başlamıştık. Ama o hali ile kalmaması ve sürekli gelişmesi gerekir. Tabi ki öğretmenlerin de onu kullanacak heveste ve nitelikte olmaları gerekir.

Sonuçta, eğitimin esası okul ve öğretmendir. Bu gerçek değişmez. Öğrenciler ve veliler bu gerçeği yaşayarak daha da çok anlayacaklardır. Ama uzaktan eğitimde, nitelikli olursa, işimize yarayabilir.

Ve bu süreç hazırlanırken ortaya çıkacak ufak kusurların büyütülmesi, vukuu şuyundan beter olması durumunu yaratır, iş üretecek insanları olumsuz etkiler. Bu sebeple ortaya çıkacak kusurların esas işi etkilemesine izin vermemek geekir.

Pek tercih etmiyor olsak da bu süreç uzaktan eğitimi denemenin imkanlarını sunuyor.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI