EĞİTİMCİNİN SORUMLULUĞU


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Zamanın sıradanlığının içinde yol alıyoruz. Hayatın tam ortasında öyle sessiz, yalnız ve bir şey yapmadan nereye varılır? Durup durup sorular soruyoruz  kendimize, nasıl bir süreçten geçiyoruz, nasıl bunca durulduk, amaçsız kaldık? Bir bunalımın belirtisi değil midir bu? Hani, gençliğimizin nasıl bir hedefi var, bireysel olarak bizlerin nasıl birer hedefi var? Okullarımızın, öğretmenlerimizin hangi hedefleri var? Soruları çoğaltabiliriz… Evet, bir hedef yoksunluğunun ortasında rüzgara bırakılmış gemimiz dolanıp duruyor o limandan bu limana. Peki ne olacak? Hangi limandan kalktığımız belli de, hangi limana varacağız, bir bulanıklık var? Gençlerimize bakıyorum, nitelikli hiçbir yaklaşımları yok, hedefleri yok hayata dair. Bazen soruyoruz kendimize, bütün dünya mı böyle yoksa bizim içinde bulunduğumuz ortam mı böyle? Eğer ülkemizdeki gençlik potansiyelinin tamamı hedefsiz ise, bitmiş olanın resmini çiziyor yaşantımız.

Peki, bulunduğumuz eğitim ortamlarının hedefsiz olmasını kabulleniyor muyuz? Gençlerimizin rotaları belli olmayan bir gemi gibi savrulmasını, öğretmenlerimizin bu duruma seyirci kalmalarını kabul ediyor muyuz? Hayır. Duruşumuza, varlık sebebimize, ruhumuza aykırı bu durum. Elbette eğitimciler olarak bulunduğumuz ortamlarda, görev yaptığımız eğitim alanlarında üzerimize düşeni yapıp, gençlerimizi bilinçlendirip, okuma kültürünü, yazma kültürünü geliştireceğiz. Becerilerimize gençlerimizi de katacağız, gençlerimizle beraber usta kalfa ilişkisi içinde çalışacağız. En basit ama en değerli etkinliklerden biri olan okuma-yazma etkinliklerini aynı ortamda birlikte yapacağız. Adım adım her gençle beraber, onun heveslerine, yeteneklerine uygun olarak, kendisinin farkına varmasını sağlayarak eğitimlerini oluşturan süreci tamamlayacağız. Kaç öğrencimiz yazı yazacak, kaç öğrencimiz okumaktan zevk alacak, kaç öğrencimiz saz çalacak, kaçı türkü söyleyecek, kaçı resim yapacak?  Kaç öğrencimiz bir üst eğitim kurumuna devam edecek?

Her gencimiz ülkemizin geleceği kadar değerli. Her birinde geleceğimizi görmek durumundayız. Yoksa, rotasız, rüzgara kapılmış gemi gibi savrulup duran gençlerimiz, yarın ülkemizin geleceğinin de yok olmasına sebep olacaktır. Bu sebeple, daha hızlı, daha nitelikli, daha bilinçli çalışmak zorundayız.

Yarınımızı ancak eğitim süreçlerini iyileştirerek sağlıklı kurabileceğiz. Yoksa zamanın sıradanlığında bir yere varılamaz. Elimizdeki geleceğimizi şekillendirebilme şansına sahipken, geleceğin elimizden kayıp gitmesine nasıl izin verebiliriz? Her öğretmenin, her anne babanın bu bilinçle hareket etmesi, eğitim alanında emek veren her çalışanın bu bilinçle hareket etmesi gerekir. Bıkmış, kendisinden vazgeçmiş, sıradanlaşmış ya da emekliliğini bekleyen, bireysel hedeflerini yitirdiğinden, geleceğimiz olan gençlerimizin hedeflerine ulaşmasına, istemeden de olsa, engel oluşturan her kim varsa sistemde, bir an önce gençlerin önünden çekilmeyi bilmelidir. Aksi halde gelecek elimizden kayıp gidecektir.

Anlaşılmaktadır ki, bu geleceği yakalamak için ille de Bakanlıktan gelen bir emrin olması gerekmiyor. Esasında eğitimin hedefi, yönü bellidir. Vakit kaybetmeden, gençlerimizin geleceğine yön vermeye kendi yüksek bilincimizle, durumdan vazife çıkararak, eğitimci bilincimizle yön vermek durumundayız. Zira, ülkenin geleceğinin kaybedecek zamanı yoktur. Kaybedilecek kuşak yoktur. Bu noktada her eğitim kurumunda, kendisiyle ve mesleği ile barışık, toplumun ortak değerlerini ve geleceğini önemseyen eğitimci arkadaşlarımızın, ülkemizin geleceği adına, bulundukları eğitim ortamlarında  ellerinden geleni yaparak çalışmaları, şu an için, en önemli reçetemiz olacaktır. Eğitimciler olarak hedef, bunalımları yaşamadan, içimizden gelen güce inanarak çalışmalıyız. Bilmeliyiz ki, yarınlar bizim ellerimizde şekillenecek. Ülkenin geleceğinden eğitimciler olarak sorumluyuz. Bu sorumluluğu, hiçbir sistemin, hiçbir bakanın üzerine atamayız. Sözünü ettiğimiz şey, tam bir eğitimci sorumluluğudur. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI