EĞİTİM TALEBİMİZ...


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

 

Bir toplumun eğitim talebi, o toplumun eğitim konusunda bilinç düzeyini gösterir.

Devlet olarak toplumumuza sunduğumuz eğitimin niteliğini sorgulayabiliriz. Ancak, toplumumuzun eğitim talebi konusunda ulaştığı bilince, deyim yerindeyse, şapka çıkarmak durumundayız.

Anne babalar geleceğimizin en büyük değeri olan çocuklarına bütün şartlarını zorlayarak ulaşabildikleri her türlü eğitim olanağını sunmaya çalışmaktadırlar.

Bu durum, zorunlu eğitim çağına gelmiş çocuklarımızın hemen tamamına yakınının eğitim sürecine katılmasından, liselere giriş sınavlarına giren öğrenci sayılarından, üniversiteye sınavına giren aday sayılarından tespit edilebilir.

Bu hali ile eğitim, toplumumuzda 'altın bilezik' olarak görülmeye devam etmektedir. Ola ki örgün eğitim dışına çıkan bir birey olursa yaygın eğitim yolu ile eğitimini tamamlamaya çalışmaktadır.

Peki bu büyük ve yoğun eğitim talebinin anlamı nedir?

Bu durum, toplumunuzda eğitime büyük değer verildiğini, toplumumuzun geleceğini eğitim ile inşa etmeye çalıştığını; dinamik, gelişime açık, eğitimin kıymetini kavramış bir toplum olarak ilk ve asıl bilinci oluşturduğumuzu göstermektedir.

Bu güçlü eğitim talebi devletimiz tarafından nitelikli eğitim ile doğru şekilde yönlendirilebilir ise her durumda güçlü bir toplum olma yolunda ikinci önemli adını atmış oluruz.

İşte bu süreç, dünya ülkeleri içinde 'gelişmekte olan ülke' olarak tanımlanan ülkemizin 'gelişmiş ülke' olarak tanımlanmasının yolunu açacak ve değer üreten, kendisini yenileyen bu toplum haline gelmemizi sağlayacaktır.

Peki toplumumuzun bu büyük ve çok kıymetli eğitim talebi bilincine karşılık, bizi gelişmiş bir ülke konumuna getirebilecek bir eğitim sunabiliyor muyuz topluma?

Yazık ki bu soruya olumlu cevap verememekteyiz. Dolayısı ile binlerce genç zihin heba olmaktadır.

Bu durumu tersine çevirmenin, yeniden güçlü ve mutlu bir toplum yaratmanın yolu, toplumumuzun ihtiyacı olan; iyi organize edilmiş, nitelikli eğitimin sunulmasıdır. Bunun için de,  zaten belli olan toplumumuzun ihtiyaçlarının, yine iyi organize olmuş bilim insanları ve eğitimciler tarafından, eğitim şuraları yolu ile en iyi biçimde topluma sunulması gerekir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey, bir eğitim politikamızın oluşturulmasıdır. Politik eğitimden ise uzak durulmalıdır.

Bu durum sağlanırsa  toplumumuzun nitelikli eğitim talebi bilinci erozyona uğramadan, büyük devlet, güçlü toplum olma hedefimizi gerçekleştirme şansına sahip oluruz.

Güçlü bir eğitim politikasına sahip olmaz ve günlük siyaset rüzgarı ile politik eğitim yapmaya kalkarsak, sözünü ettiğimiz eğitim talebi bilinci erozyona uğrar ve toplumumuzun en önemli kazanımı olan bu bilinci kaybetmiş oluruz. Peki kaybeder miyiz bu bilinci? Sanmam, göstergeler olumlu yönde.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI