EĞİTİM ORTAMI VE ŞİDDET


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Ne yazık ki, toplumumuzda şiddet her ortamda varlığını devam ettiriyor. Her gün basında bir şiddet haberi mutlaka yer alıyor. Geleneği ve geçmişi bu kadar güçlü bir toplumun bu şiddet kültürünü yenememiş olması büyük bir eksiklik. Sokakta şiddet egemen. İnsanlar arası iletişimde şiddet egemen. Hastanede şiddet egemen. Okullarda şiddet egemen. Çocukluklarından itibaren toplumumuzun bireyleri şiddet ile davranış geliştirmeyi öğreniyorlar. Herkesin gözleri basında olduğundan, herkes şiddeti, görüyor duyuyor. Gençlerimiz, geleceğimiz dediğimiz ve umutlarımızı bağladığımız gençlerimiz şiddet kültürü ile kötü kültürleniyorlar.

Geçen yıl makam odasında okul müdürü öldürüldü. Öğretmenler velilerin ve öğrencilerin şiddetine maruz kaldılar. Öğrenciler öğretmenlerin şiddetine maruz kaldılar. Önceki yılların birikmiş şiddet gösterilerinin üzerine bunlar bindi. Şimdi yeni bir eğitim öğretim yılındayız ve hiç olmaması gereken okullar yine şiddet gösterilerine sahne oluyorlar. Bir öğrencinin dayısı okula baskın yapıp öğretmeni yumrukluyor, yetmezmiş gibi öğretmeni bacağından silahla yaralıyor. Bir öğrencinin annesi bir öğretmeni darp ediyor. Bir öğrenci öğretmeni tarafından şiddete maruz kalıyor. Öğrenciler okullara pompalı silahlarla gelebiliyorlar arkadaşlarını vurabiliyorlar. Derste öğretmenleri varken, birbirlerini yumruklayan öğrenciler var. Okul etrafındaki parklarda başıboşluklar var ve okullardan çıkan öğrenciler yollarda, parklarda birbirlerine şiddet uyguluyorlar. En son, Kocaeli Gebze’de bir Müdür yardımcısı öğrencisi tarafından bıçaklanıp öldürülüyor.

Bütün bu kötü kültürlenme giderek büyüyor. Basın bu kötü kültürlenmeye katkıda bulunuyor ve kötülük, kirlilik kültürünün büyümesine sebep oluyor. Yazık ki, toplumumuzda bu sorun ile ilgilenen kurumlar yok. Herkes şiddeti normalleştirme eğiliminde. Bireyler arası sorunları konuşarak, iletişim kurarak öğrenemeyen öğrencilerimiz, çocuklarımız; yarının büyükleri olarak da en iyi bildikleri yöntemlerle hareket etmeye devam edeceklerdir. Empati yeteneği geliştirmekten uzak, karşısındakinin ne dediğini ve ne düşündüğünü umursamayan, kaba saba insanların oluşturduğu bir topluma döneceğiz böyle giderse.

Peki, çözümü ne bu sorunun? Çocuklarımıza konuşmayı, konuşarak iletişim kurmayı, empati yeteneğini geliştirmeyi, karşımızdakini anlamak için çaba göstermeyi ve şiddet karşıtı kültürlenmeyi öğretmeliyiz. Ve önce kendimizden başlamalıyız. Şiddet içeren kötü kültürlenmemizin eleştirisini yapabilmeliyiz. Kendimize ve muhataplarımıza karşı ince, nezaket dolu bir dil kullanmalıyız. Bunu ailemiz içinde başarabilmeliyiz, okullarımızda başarabilmeliyiz ve şiddet kültürü ile mücadele etmeyi en önemli görevlerimiz arasına almalıyız. Aksi taktirde bu kültür bizi de sarmalar, içine alır. Bu günün şiddet göstereni yarın şiddete maruz kalanı olacaktır.

Eğitim ortamlarında da şiddet kültürü ile mücadele etmenin en önemli alanıdır. Bütün ülkede bu konuda bir bilinçlenme oluşturmak için Milli Eğitim Bakanlığı’nın güçlü çalışmalar yapması gerekir.

Şiddet, kötü kültürlenmektir. Toplumumuzdaki her bireyin kendisinden başlayarak bu kötü kültürlenmeyi aşması gerekmektedir.   

YORUMLAR

Berrin KOÇ
03-04-2019 10:53:00
Bilinç ve farkındalık kazandırmak için çok anlamlı bir yazıya daha imzanızı atmışsınız temennim şiddet ve öfkenin yok olmasıdır

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI