Eğitim de Eğitim


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Eğitimciler eğitimi yönetemiyorlarsa çok büyük sorunlar var demektir.

Eğitim tarihini, eğitim bilimini, eğitim politikasını, planlamasını bilenlerin yöneteceği bir eğitim bakanlığının ortaya koyacağı en düşük performans, bütün bunlardan habersiz yöneticilerin ortaya koyacağı en nitelikli performansa göre eğitimin geleceği açısından daha uygundur.

Ama eğitim alanında aranan gerçekten nitelik midir?

Açık olarak uygulamalar eğitimde niteliğin en arzu edilen beklentilerden biri olmadığını ortaya koyuyor.

Sadece süreç için söylemiyorum bunu. Yüz yıllardır devam edegelen bir tutum. Hele cahilliğe övgü düzen eğitimli varsaydığımız insanların ortalıkta dolaştığı bir ortamda hangi nitelikten bahsedebiliriz. Osmanlının duraklama döneminden beri ortaya çıkan arayışlar, bir türlü nitelikli çıktılar ile sonuçlanmamıştır. Bir şeyler Türkiye’nin eğitimde nitelik aramasına engel olup durmaktalar. Bu durumda çok iyi niyetle eğitimde nitelik arayan, o amaçla çaba sarf eden yöneticilerin de hırpalanıp kabuklarına çekilmeleri sonucu ile karşılaşıyoruz.

Tekraren ifade ediyorum. Farkında olalım. Bir güç Türkiye’de eğitimin nitelik kazanmasına engel olmaktadır. Bir toplum bile bile, nitelik arayışlarının bu kadar engellenmesine nasıl razı olabilir.

Bir imparatorluk bakiyesi olan Cumhuriyetimizin gerekli nitelikli yönetsel tutumlar ile yeniden dünya üzerinde birçok alanda lider olma potansiyelinin mevcut olduğunu elbette biliyoruz. Gerekli çalışma ile nitelikli turumlar ile bunun gerçekleşeceğini, Türk toplumunun da bu ruha sahip olduğunu elbette bilmekteyiz.

Ama sürekli aynı noktada, kendi ayak izlerimize basıp duruyoruz. Bilim insanlarının çözüm önerileri elimizin altında, başarıya ulaşmış dünya örneklerini takip edebiliyoruz. Tarihimizden gelen örnek uygulamalarımız elimizin altında ama yine kendi ayak izlerimizin üzerinde dönüp duruyoruz.

Keskin ve kesin çözümler var elbette. Nitelikli öğretmen, nitelikli eğitim sürecini, nitelikli toplum sürecini yeniden başlatır. Toplumu eğitim nitelikli hale getirir.

Sözün özü.

Sorunları eğitim çözer. Eğitime gerekli yatırımı yapmak çözer. İlk eylemimiz de eğitimi eğitimcilerin yönetimine teslim etmektir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI