e-okul/e-karne zamanı


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturduğu en önemli e sistemlerden biri e-okul sistemidir. Bakanlık bu sistemi oluşturarak okulları geçmişte kullanılan Bilsa benzeri her okulun alıp bir ücret karşılığında kullanmak zorunda olduğu, okulların bütçelerine büyük yük getiren sistemlerden kurtardı. Yöneticileri rahatlattı, öğretmenleri rahatlattı. Ailelerin ve öğrencilerin ihtiyaç duydukları öğrenci bilgilerine ulaşmalarını kolaylaştırdı. Ailelerin çocuklarının ders programlarını, öğretmenlerinin isimlerini, öğrencinin notlarına ulaşmalarını kolaylaştırdı. Üstelik, 8383 numaralı mesaj hattına velilerin abone olmaları durumunda öğrenci bilgilerinin çok minik bir ücret karşılığında cep telefonlarına akmasını sağlanacağı sistem yıllardır kullanılıyor. Ama sanırım çok veli bu sistemin varlığından haberdar değil.

Yani, e-okulun faydaları saymakla bitmez. Olumlu bir sistem. Bütün öğrenci bilgileri orada depolanabiliyor. Kırtasiyecilikten okullarımızı kurtarmayı büyük ölçüde başarmış durumda. Çağımızın gereği olan, daha da geliştirilmesi gereken, daha geniş analiz olanaklarını bütün taraflara sunabilecek bir sistem.

Hepimizi rahatlatan bu sistemin kimi aksaklıkları da var tabi. Bu düzeyde bir sistem kurulduğu halde hala not fişi alma, karne verme gibi kırtasiyecilik devam etmektedir. Hele karne bir gelenek olmanın ötesinde hiçbir anlam ifade etmemektedir. Sahi e-okul bu kadar güzel kullanılırken e-karne zamanı gelmedi mi? Öğrencilerin yarıya yakını karnelerini alma ihtiyacı bile duymuyor. Çünkü, herkes e-karnesini çoktan almış oluyor.

Velilere toplu ya da teker teker mesaj atma şansına sahip değiliz. Belki en büyük ihtiyaçlardan biri bu. Oysa bu çok kolay sağlanabilecek bir uygulama. Bu ihtiyacı ortadan kaldırmak için çeşitli servis sağlayıcıları ile okullar anlaşmalar yapmakta ve veli bilgilerinin, öğrenci bilgilerinin o firmaları eline geçmesine sebep olabilmektedirler. Bu mesaj ihtiyacının giderilmesi lazım. Bir duyuru sayfası var ama veli sisteme girmeden duyuruları görememektedir.

Mesaj meselesi öğrenci devamsızlığının da veliye anında gitmesini sağlamalıdır. Mektupla bildirimler zamanında olamadığı için gerekli olumlu sonucu verememektedir.

Öğrenci yoklamaları da ders ders, ders öğretmeni tarafından alınmalı ve devamsızlık durumunda anında velinin bilgisine sunulmalıdır. Bu durumda öğrenci devamsızlıkları düşecektir.

Sistem, arşiv istatistiklerine daha detaylı ulaşma şansı sunmalıdır.

Karne zamanları ise e-okul sistemi veli ve öğrenci girişlerine kapanmalıdır. Özellikle karne zamanlarında okul idarelerinin rahat çalışabilmeleri ve sistemin yoğunluktan kaynaklı sorunlar yaşamaması için; velilerin ve öğrencileri girilen her not için öğretmen ve idarecilere yönelik çeşitli taaruzlarda bulunmamaları için e-okul sistemi özellikle karne haftalarında öğrenci ve veliye yönelik girişlere kapatılmalıdır. Çünkü, notlardan kaynaklı taaruzlar, öğretmen ve idarecilere yönelik baskıya ve şiddete dönebilmektedir.

Kısaca, bütün toplumun kullanımında olan ve eğitim ile ilgili olan herkesi oldukça rahatlatan bu sistemi daha da geliştirmeli ve kimi kullanım ilkeleri oluşturulmalıdır.

Niteliğe yönelik attığımız her adım, bizi biraz daha ileri taşıyacaktır.


 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI