DEFTER KİTAP SERBEST ÇOCUKLAR..!


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 


Milli Eğitim Bakanımız Prof.Dr.Ziya SELÇUK’un eğitim ortamlarına yansıyan yeni yaklaşımlarından biri de “defter-kitap serbest sınav” yaklaşımıdır.

Sınav odaklı, bilgiyi hafızaya alma davranışı odaklı eğitimden; gereksiz ezberi terk edip, bilgiyi kullanmaya dayalı bir sisteme geçişin ilk adımlarından biri olabilir defter-kitap serbest sınavlar.

Çünkü, günümüzde bilgiye ulaşmak kolay. Önemli olan, ulaşılan bilgiyi kullanarak sonuçlara ulaşabilmek, düşünme yetimizi geliştirmektir.

Madem, bilgiye ulaşmak artık kolay, asıl iş analiz etmek, o halde hala ezberletmeye devam edecek miyiz?
Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, defter-kitap serbest sınavlarda öğrencilerin sınav streslerinin %80 düştüğü, okula yönelik ilgilerinin arttığı ve öğrencilerin okulu daha çok sevdikleri sonuçlarına varılmıştır. Üstelik kopya kavramının tarihe karıştığı görülmüştür.

Eğitim sistemimizin yeniden yapılanmasının yollarından biri sınav yöntemlerinin değiştirilmesi, cesur idareci ve öğretmenlerin yeni yaklaşımlara açık olmalarıdır.

Eğitim hayatımızda risk alan, farklı davranan, “defter kitap serbest çocuklar” diyerek sınav yapan öğretmenlerimiz oldu. Bizler o öğretmenleri ve o sınavları sevdik. Peki günümüz öğretmenleri olarak neden aynı sınav yöntemlerini öğrencilerimize uygulamıyoruz. Üstelik Bakanlık katında konuya bu kadar anlayışla yaklaşılırken ne duruyoruz.
Öğretmenlerimiz, isterlerse, bir sınavlarında “defter kitap serbest çocuklar” desinler. Öğrencilerin gözünde farklı algılandıklarına yönelik ışığı fark edebilirler.

Bir gün, defter kitap serbest sınavın yönetmeliklere girdiğini, öğretmenlerimizin öğrencilerine sınavda “defter-kitap serbest çocuklar” dediklerini heyecanla bekliyorum. O zaman sınav meselesinin ortaya attığı gerginliklerimizin azaldığını bütün toplumda görme şansımız olacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI