DEFTER KİTAP SERBEST ÇOCUKLAR-2-


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 


2018-2019 Eğitim Öğretim yılı için Kasım Ayı’ndan itibaren okulumuzda Bakanlığımızın yönlendirmesi ile kimi derslerde “defter kitap serbest sınavları yaptığımızı “defter kitap serbest çocuklar” isimli ilk yazımızda paylaşmıştık.
İşin özü şu.


Eğitim sistemimizde mevcut sınavlar, bilgiyi hafızaya alma ve orada taşıma kapasitesini ölçmektedir. Bir anlamda bu durum ezberciliği ön plana çıkarmakta, teşvik etmekte ve ezberi iyi olan hafızaların öne çıkmasına sebep olmaktadır. Peki ezberi iyi olan hafızaların iş çıkarma kapasiteleri de aynı oranda iyi midir sorusunu sorduğumuzda, olumlu cevap alabilir miyiz?


Ne kadar uzak durmaya çalışsak da öğrenmenin temeli ezberdir. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Ancak, en ufak formülü ezberlememizin, tarihleri ezberlememizin, konu yığınlarını ezberlememizin bir anlamı var mı? Yok. Günümüz ileri toplumlarının eğitim sistemlerinde gereksiz bilgiyi ezberleme dönemi sona ermiş, toplumlar çocuklarına ve gençlerine bilgiye ulaşma yollarını ve ulaşılan bilgiyi kullanma becerilerini kazandırma eğitimi yapmaktadırlar. O halde bizler de okullarımızda öğrencilerimizin bilgiye ulaşmalarını ve ulaştıkları bilgiyi kullanmalarını sağlayacak sınav yöntemlerini geliştirmek durumundayız. Biz bu konuda çalışmalar yaptık.
Defter kitap serbest sınav uygulaması konusunda okulumuzda uygulama öncesi testler yaptık. Uygulama yaptıktan sonra da öğrencilerimize testler yaptık.


Uygulamayı yapacağımıza dair zümre kararı aldık, okul müdürü zümre kararını uygun buldu. Rehberlik servisimiz tarafından Öğrencilerimize sınav öncesi uygun bir zamanda, sınavlarda her türlü kaynağı kullnabileceklerini açıkladık. Öğrencilerimiz önce inanmadılarsa da durumdan emin olduktan sonra kaynaklarıyla sınava girdiler. Öğrencilerimiz bilişim araçları hariç olmak üzere her türlü bilgi kaynağını kullandılar. Genel kuralımız, her öğrencinin kendi bilgi kaynağını kullanması ve yine her öğrencinin arkadaşları ile yardımlaşmaması gibi normal sınav esaslarına göre hareket etmektir.


Bu esaslarla bir dersten bütün sınıflar düzeyinde yapılan sınav sonuçlarına göre 9. Sınıflarda başarı düzeyi % 42, 10. Sınıflarda başarı düzeyi % 62, 11. Sınıflarda başarı düzeyi % 80, 12. Sınıflarda başarı düzeyi % 87 oldu. Bunun sebebi ise sınıf düzeyleri yükseldikçe, öğrencilerin bilgiye ulaşma ve bilgiyi kullanabilme becerilerinin de artması olarak tespit edildi. Bu sonuçlar ilk uygulama sonuçlarıdır. Uygulama sayısı arttıkça sonuçlar daha da olumluya dönmektedir.


Okulumuzda mevcut kurallarla yapılan sınav, gözetmensiz sınav ve defter kitap serbest sınav şeklinde üç sınav yöntemi de aynı öğrencilere uygulandı. Bu sebeple anketlerdeki (testlerdeki) öğrenci cevapları önemlidir.
Sınav öncesi ve sonrası anketler ( testler) yaptık. Aşağıda sınav sonrası yaptığımız testlerde öğrencilerimize sorduğumuz sorulara verilen cevaplar ile oranları yer almaktadır. 


Anketler 648 öğrencinin 265 tanesine uygulanmıştır.
- Uygulanan gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yöntemini olumlu buluyorum.
 Evet: % 87  Hayır: % 13
- Kendimi gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yönteminde daha rahat ve güvende hissettim.
 Evet: % 89,8  Hayır:% 10,2
- Gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yönteminde okulu daha çok seveceğimi düşünüyorum.
 Evet:  % 86   Hayır:% 14
- Gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yönteminde sınav sürecinde kaygım daha azdı.
 Evet:% 85,6   Hayır: % 14,4
-Yazılı sınavların en çok hangi yöntemle yapılmasını istersiniz?
 Gözetmen eşliğinde mevcut kurallarla  : %11
 Gözetmensiz mevcut kurallar    : % 3
Gözetmen eşliğinde ders araç gereçleri serbest : % 84
Diğer          : % 2


Bütün bu sonuçlar uygulama sonu test sonuçları ile burada vermediğimiz ön test uygulamasının sonuçlarına baktığımızda aşağıdaki kanaatlere varıyoruz.


Öğrenci son test sorularına verilen cevaplardan anlaşılacağı üzere;
Uygulanan gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yöntemini ön testte tercih edenlerin oranı % 70,4 iken, uygulama sonu testinde  gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yöntemini tercih edenler % 84, olumlu bulanların oranı ise % 87 olduğu,
Gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yönteminde okulu daha çok sevecekleri,
Gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yönteminde öğrencilerin kaygılarının daha az olduğu,
Gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yönteminde öğrencilerin kendilerini daha rahat ve güvende hissettikleri,
Yazılı sınavların en çok gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yöntemiyle yapılmasını istedikleri,
Fakat, mevcut sistemde ders çalışma alışkanlığı olan ve akademik başarısı yüksek olan öğrencilerin ise gözetmen eşliğinde ders araç gereci serbest sınav yönteminin adaletsizlik yarattığı düşüncesinde oldukları,
ÖSYM sınavlarındaki yöntemler ile defter kitap serbest sınav yöntemiyle yapılan sınavların birbiri ile uyumlu olmama kaygısının giderilmesi gerektiği görülmüştür.


Bütün bunları paylaşmamızın temel sebebi, yapılan bu çalışmaların sonuçlarının ülkemizin eğitim alanındaki çalışmalarına katkıda bulunması arzumuzdur. Ve tabi bu derece yüksek tercih edilen “defter kitap serbest sınav” yönteminin daha çok okulda denenmesi, sonuçlarının eğitimciler ile paylaşılmasına ve en nihayetinde Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde bir sınav yöntemi olarak yer almasını sağlama ve ezberciliğin bir nebze de olsa zayıflaması, bilgiyi erişimi öğrenme ve erişilen bilgiyi kullanabilme gücümüzün artması  konusundaki arzumuzdur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI