Bu Ne Yaman Çelişki Hocam


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Yirmi beş yıllık bir eğitimci.

Kesintisiz devlet okullarında çalıştı.

Ara ara da dershanelerde derslere girdi.

Devlet okullarına güçlendirilmesi gerektiğini, çocukların mutlaka devlet okullarına devam etmelerini savunuyordu.  Kendi çocuklarını da devlet okullarına gönderiyordu. Fakat çocuğunun sınav vakti gelince, onu devlet okulundan alıp bir özel okula kaydettirdi.

Bir devlet okulunda çalışan herhangi bir öğretmen çocuğunun dersine o okulun en iyi öğretmeninin girmesini sağlayabilir. Bir öğretmen bu konuda talepte bulunursa bu talebi az ya da çok göz önünde bulundurulur. Yani devlet okulunun ayrıcalıklı öğrencilerinden biri haline gelir öğretmen çocuğu. Buna rağmen, özellikle sınav zamanları geldiğinde, devlet okullarında çalışan öğretmenler çocuklarını özel okullara gönderirler? Neden? Kendilerine güvenmiyorlar mı, çalışma arkadaşlarına güvenmiyorlar mı? Devlet okullarının, yani kendilerinin çocuklarını sınavlara gerektiği gibi hazırlayabileceklerine inanmıyorlar mı?

Devlet okullarında çalışan çok büyük çoğunluğa sahip öğretmenlerin özel okulda çalışan öğretmenlerden çok daha nitelikli ve tecrübeli olduğunu herkes kolaylıkla söyleyebilir. Öyle ki, özel okullar devlet öğretmenlerinden besleniyorlardı çok uzun zaman. Dolgun ücret verebilen okullar devlet okullarındaki öğretmenleri kendilerine çekebiliyorlardı. Bu süreçte bu durum da yok. Ama yine de öğretmenler dahi öğrencilerini sınav zamanlarında özel okullara gönderiyorlar.  Bu sebeple liselerin son sınıfına gelen öğrenciler ailelerinin ekonomik gücü yeterliyse özel okullara, güçleri yeterli değilse açık liseye ve dershanelere kayıyorlar. Aynı süreç liselere giriş sınavı için de geçerli olduğundan, özel okullar ve dershaneler zorunluluk haline geliyor.

Durum neden böyle, aslında herkes farkında. Yıllardır çaba sarf edilmesine rağmen sınavların kaldırılmaması, sınavlara hazırlık talebi bir yarış getiriyor ve aslında bu alanda değişen bir durum yok.  Yani, sınavlar bu toplumun hayatının bir gerçeği olarak var olmaya devam ediyorlar.  Kimi sınavların olması da gerekir. Sınavlar varlığını devam ettirdiği ve devlet okulları bu sınavlara öğrencilerini gerektiği gibi hazırlamaktan uzak olduğu için, bu durumun en iyi öğretmenler farkındalar, özellikle sınav vakti gelince öğretmenler dâhil veliler çocuklarını özel okullara ve dershanelere gönderiyorlar.

Kendi fabrikasının ürettiği ürüne güvenmeyen tüccar konumuna düşmüş olmuyor muyuz bu halimizle? Çocukluğumuzdan beri sınavlar kalkacak, eğitim gerekli niteliğe ulaşacak ve çocuklarımızı hayata hazırlama konusunda yeterli olacak sözlerini duyuyoruz. Kendimiz de tekrarlıyoruz. Ama gerçekler gelip kapımızı çalınca, özel okulların kapısını çalmak zorunda kalıyoruz. Üstelik bizim dükkânımız da aynı alanda çalışıyor.

Burada bir sıkıntı var.

Ama bu cümleler de ömrümüz boyunca bu konuda sarf edilen sözler gibi, daha önce sarf edilmiş gereksiz sözler, yazılmış gereksiz yazılar dünyasındaki yerini alacak.

Düzenin ve dünyanın elbet bir bildiği vardır. Sırrına ersen de fark etmiyor.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI