BİR UZAKTAN EĞİTİM DENEMESİ


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Ülkemizde uzaktan eğitim denemeleri oldukça yoğun. Üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri var, uzaktan eğitim merkezleri var. Milli Eğitim Bakanlığı’nın da Eğitim Bilişim Ağı (Eba) var.

Eba ülkemizde yıllardır kullanımda ve sınıflarda yararlanıyoruz. Fatih Projesi kapsamında sınıflarımıza konan etkileşimli tahtalar vasıtası ile öğretmenlerimiz sistemden faydalanabiliyorlar. Ayrıca, evlerde de Eba sisteminden öğrencilerimiz faydalanabilmektedirler.

Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Eba kullanımını yaygınlaştırmaya çalışmaktadır. Konu ile ilgili yönetici ve öğretmenlere görevler verilmektedir.

Bu sayede nitelikli konu anlatımına ve testlere de her öğrencinin ulaşması hedeflenmektedir.

Ama öğretmenler ve öğrencilerin Eba kullanımlarının beklenen düzeyde olmadığı da istatistiklerden anlaşılmaktadır.

Salgın sebebiyle okulların tatil edilmesi, uzaktan eğitim ihtiyacının bütün ülkede ortaya çıkmasına sebep oldu. Örgün eğitim sistemi içinde olan kesimin de uzaktan eğitim ihtiyacının ortaya çıkmış olması, öğretmenlerin öğrencilerini gerektiği gibi yönlendirmesi ile bu ara ülkemiz açısından bir uzaktan eğitim denemesi fırsatını ortaya çıkarmış olacaktır. Elbette bu süreçte uzaktan eğitim ile ilgilenen öğrenci ve öğretmen sayısı artacaktır.

Ama uzaktan eğitim hiçbir şekilde örgün eğitimin yerini tutamayacaktır. Yüz yüze eğitim henüz vaz geçilebilir değildir. Uzaktan eğitimin yüzünün ne kadar soğuk olduğunu ve insanları ne kadar yalnızlaştırdığını da böylece görmüş olacağız.

Uzaktan eğitim imkânlarımız olsun tabi ki. Ama devletimiz tarafından toplumumuz için sağlanan yüz yüze eğitim olanakları çok kıymetli. Öyle kıymetli ki, devletin en büyük harcaması bu yüz yüze eğitim kalemine olmaktadır.

Bu süreç, yüz yüze eğitimin yerini tutmayacaktır ama bir uzaktan eğitim denemesi olacaktır. Belki de gelecekteki eğitim olanakları açısından yeni değerlendirmelere olanak sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI