BAŞKENT ÖĞRETMEN ATÖLYELERİ HARİKA


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının sonuna doğru başlattığı iki proje Ankara eğitimi ve eğitimcilerine gerçekten etkide bulundu. Bunlardan biri Akademik Danışmanlık Projesi biri de Başkent Öğretmen Atölyeleri Projeleri idi. Bu projelerinin önemini “İki Güzel Proje” isimli yazımız ile gündeme taşımıştık.

Akademik Danışmanlık Projesi okullara arar verildiği için etkisini yitirmiş olsa da Başkent Öğretmen Atölyesi projesi müthiş işler çıkarıyor. Alanının uzmanlarına Başkentteki öğretmenlerin gelişimleri için dersler verdiriyor ve bu dersler hem Zoom üzerinden hem de Youtube üzerinden canlı yayınlanıyor. Günde birkaç ders yapılabiliyor ve öğretmenler bu dersleri evlerinden izleyebiliyorlar.

Proje, her şeyi bakanlıktan, merkezden bekleyen herkese çok güzel örnek teşkil ediyor. Uzaktan eğitimin en güzle örneğini bizlere yaşatıyor. Bakanlık Eba ve televizyonlardaki canlı derslere bütün enerjisini harcamaya çalışıp, en güçlü şekilde öğrencilerin derslere katılımını sağlamaya çalışırken Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmen gelişimlerine el attı. Her dersi binlerce öğretmen izliyor. Zomm da yer bulmak mümkün olmuyor ancak dersler Youtube kanalından canlı yayınlarla izlenebiliyor.

Sadece Türkiye’deki uzamanlar değil, dünyanın diğer ülkelerinde bulunan uzmanlar da dersler veriyorlar. Bu hali ile Başkent Öğretmen Atölyeleri parlayan proje unvanını ele geçirmiş durumda. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un da katıldığı dersler, gün içinde, akşamları ve hafta sonları da devam ediyor. Ders konuları da takdiri hak ediyor.

Bu hali ile Başkent Öğretmen Atölyeleri deneyimi yeni bir ivme kazanırken, diğer illere de örnek olması gerektiğini düşünüyoruz. Diğer illerdeki öğretmenlerimizin gelişimine yönelik projeler var mı haberdar olamıyoruz ama en azından Başkent Öğretmen Atölyeleri Projesinin ulusal düzeyde çalışmalar yapmasının bütün öğretmenlerimize faydasının olacağını görebiliyoruz.

Bizce bu atölyeler mevcut olanaklara teslim olmayıp yeni olanaklar yaratan güzel bir aklın, güzel bir önderliğin açtığı yoldur.  

Bu atölyeleri düşünen ve uygulayan aklın, övgüyü hak ettiğini söylemek de bir hakkın teslimidir. Emek verenlerin emeklerine sağlık. Zira hak edene övgü haktır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI