AÇIK LİSE


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Öyle anlaşılmaktadır ki çok yakın zamanda Açık Lise üniversiteye öğrenci yerleştirme konusunda en başarılı lisemiz olacak.

Üniversiteye en çok öğrenci yerleştiren lise olma unvanını elde ettiğini düşünüyorum.

Neden?
Çünkü, lise son sınıfa geçen öğrenciler ya 12. sınıfa geçer geçmez Açık Liseye kayıtlarını aldırmak için okullarından ayrılıyorlar. Üniversiteye de birer Açık Lise öğrencisi olarak yerleşiyorlar. Elbette Açık Lisede bizim eğitim sistemimizin bir parçası. Ama bu sistemi oluşturanlar okullar boşalsın ve öğrenciler açıktan mezun olsun diye planlamadılar.

Neden?
Geçmiş yıllarda üniversiteye hazırlanacak öğrencilerimiz dershanelere veya Temel liselere yönelirlerdi. Şimdi dershanelerin yerini kurslar aldı ve Temel liseler de kapatıldı. Okullarda destekleme ve yetiştirme kursları açıldı. Ama bu da çözüm olmadı. 

İşi şansa bırakmak istemeyen öğrenci ve veliler son sınıfta bir arayışa giriyorlar ve bir şekilde kurslara veya özel okullara yöneliyorlar. Özel okullar çok pahalı olduğundan, öğrenciler Açık Liseye geçip sadece kurslara devam ediyorlar. Sınav dönemlerinde sınavlarına girip, zaten çoktan seçmeli hazırlık yaptıklarından liseden de rahatlıkla mezun olabileceklerini düşünüyorlar. Böylece, liselerdeki idareci, öğretmen ve dersler ile notlarla uğraşmaktan kurtuluyorlar. Çünkü, bu öğrenciler direk hedefe yürümek istiyorlar. Görsel sanatlar dersi ile, Müzik dersi ile Beden Eğitimi dersi ile zaman kaybetmek istemiyorlar. Yani, hem okula gidip hem de ardından kurslara gidip zaman kaybetmek istemiyorlar. Açık Liseye kayıt aldırıp, sadece kurslara gitmek istiyorlar.

İşte bu sebeple her lisemiz üniversiteye girme potansiyeline sahip öğrencilerini son sınıfta kaybediyor. Bu durum liselerimiz açısından üzücü. Üniversiteye öğrenci yerleştirme konusundaki başarı düzeyleri bu sebeple sürekli düşmektedir.

Çözüm…
Ya üniversite sınavı kaldırılacak. Ya üniversite sınavı liselerdeki sisteme yaklaştırılacak. Ya da liseler üniversite sınavının gerektirdiği eğitimi verecek duruma gelecekler. Aksi durumda,  Açık Lise ülkenin en başarılı lisesi olacak. Liselerimizin son sınıfları giderek boşalacak.

YORUMLAR

Eylem Aydın
23-08-2019 10:59:00
Çok yerinde bir tespit olmuş , sistemin önüne koyduğu engelleri iyi sıçrayışlarla aşan atletlet gibi gençler

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI