9. Sınıf Öğrencileri


Suat ACAR
cymbzy@gmail.com
 
 

Malumunuz geçtiğimiz yıl liselere yerleştirme konusunda sıkıntılı bir süreç yaşandı. Yerleştirmede öncelik adres olunca ve herkes istediği okula gidecek denince Anadolu Liseleri’ne yığılmalar oldu, sınıf mevcutları 40’ın üstüne çıktı ve kapasite sorunu yaşandı. Anadolu Liseleri’nin kapasiteleri üzerinde öğrenci almaları, laboratuvarların bile dersliklere dönüştürülmelerine karşın, Mesleki Teknik Anadolu Liseleri ve İmam Hatip Liseleri boş kaldı. 2023 Eğitim Vizyon belgesinde tekli eğitim hedeflenirken, kimi Anadolu Liseleri ikili eğitim yapmaya başladı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri’nin boş kalması meselesini ciddi sorgulamak gerekir. “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” sloganını kim ürettiyse, harika bir slogan. Ama sonuca ulaşmak için bu sloganın gereğini yapmak gerekir. Bütün eğitim kurumlarına olabildiğince önem vermek gerekir tabi ki ama meslek liselerine karşı toplumun önyargılarını kırmakla işe başlamak gerekir. Ülkemizin meslek liselerine, akademik liselere ve imam hatiplere de ihtiyacı var. Ama her okulun ihtiyaç kadar kontenjan ve kapasite barındırması lazım. Kimi okullarda açık kontenjanlara rağmen, o okulları aynı türde devam ettirmenin kime ne faydası var? Olsa olsa bürokratlar şu alanda şu kadar okul açtık ve geliştiriyoruz diye övünebilirler. Peki ama bu devletin kaynaklarına yazık değil mi? Bazı okullara da kimi dernekler, gruplar sahip çıkabiliyor ve okul boş olmasına rağmen, siyasi baskılar yolu ile okulun diğer alanlarda kullanılmasına engel olma yoluna gidilebiliyor. Bugün hangi alanda ihtiyacımız var ise okulun o alanda kullanılmasının daha sağlıklı olacağını söylemek gerekir. Kaynaklarımızı heba etmemeliyiz.

Diğer taraftan, herkesin istediği okula gitmesi, ilk anda çok demokratik bir yaklaşım olarak görülebilir. Ama en çok tercih edilen okul türü olan Anadolu Liseleri’ne herkesin gelmesi, orada eğitim niteliğini olabildiğince düşürmektedir. Önceki yıllarda belli bir puanı olan öğrencilerin geldiği Anadolu Liseleri içinde bulunduğumuz yılda, birer mahalle mektebi niteliğine büründü. İnsanların mahallelerindeki okullara gitmesi açısından bu güzel ama aynı mahallede meslek liseleri de var ve o liseler boş dururken, akademik liselerin hıncahınç dolması ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor. Meslek liseleri ne gerekli ehemmiyeti vererek, Akademik Liselerdeki sınıf mevcutlarını 30 ile sınırlayarak sorunu çözmüş oluruz.

Özellikle içinde olduğumuz yılın 9. sınıflarını yönlendirme konusunda dikkatli davranmak gerekir. Bir okul düşünelim, İki yüz 9.sınıf öğrencisinin doksan sekiz tanesinin 1. dönem sonunda 4 ve üzeri zayıfı var. Demek ki yarısı sınıfta kalabilecek durumda. O halde buna mutlaka müdahale etmek ve öğrencileri 10. sınıfa giderken sağlıklı yönlendirmek gerekiyor. Aksi taktirde, bu öğrencilerin büyük kısmı örgün eğitimin dışına çıkacaktır. Bu yılın 9. sınıflarını akademik liseye devam edemeyecek olanlarını meslek liselerine yönlendirmemiz büyük önem arz etmektedir. Binlerce öğrencinin olduğu okullar değil, kapasitelerine göre öğrenci yerleştirdiğimiz okullarda sağlıklı eğitim yapılabilir.

Yanı sıra, bir an önce emekli olmak için bekleyen öğretmenlerin de emekli olmasını sağlayarak, ki 3600 ek göstergeyi bekliyorlar, minik çaplı iyileştirmeler sağlanabilir.

Eğitimin meseleleri bitmez. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI