Yerel Yerleştirme Sisteminde Meslek Liseleri için Yaşanılan Sıkıntılar


Orhan YILMAZ
orhanyilmaz@meb.gov.tr
 
 

Liselere Geçiş Sistemi; 7/9/2013 tarihli ve 28758 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan "Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği" ve 12/08/2016 tarihli ve 8649147 sayılı “Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi” ile 03/04/2019 tarihli ve 6738897 sayılı "Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretime Geçiş Yönergesi” hükümlerine göre hazırlanan “Ortaöğretime Geçiş ve Yerleştirme Kılavuzu”na göre yapılmaktadır.

Bu yerleştirme sisteminde genel olarak “Merkezî Yerleştirme” ve “Yerel Yerleştirme” olmak üzere iki tür yerleştirme sistemi bulunmaktadır. Buna göre “Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları/proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programları”na merkezî sınav puanına göre öğrenci yerleştirmeleri yapılırken ikinci olarak diğer okul ve program türlerine ise ortaöğretim kayıt alanları dikkate alınarak, öğrencilerin ikamet adresleri ve okul başarı puanları kriterleri ile yerleştirme yapılmaktadır.

Bunların dışında “Proje okulu olan fen liseleri ile güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, mûsikî, hafızlık, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine yerleştirme için okullarca yapılan seçmeler için “Yetenek Sınavı” ve “Mesleki ve teknik Anadolu liselerinin merkezî yerleştirme ve mülakat ile öğrenci alan yiyecek içecek hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri alanlarına merkezî yerleştirmeden sonra öğrenci seçimi için yapılan “Mülakat Sınavı” da bulunmaktadır.

İlköğretimden yaklaşık olarak 1.200.000 öğrencinin mezun olduğu düşünülerse merkezi ve yerel yerleştirme için 1.200.000 öğrenci kontenjanı ayrılmaktadır. Ortaöğretim Kurumlarına Tercih ve Yerleştirme Takvimine göre ilk olarak Özel Ortaöğretim Kurumlarının kayıtları ile Yetenek Sınavıyla öğrenci alan okulların kayıtları tamamlanmaktadır. Burada yaklaşık 200.000 öğrencinin özel ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırdığı göz önüne alınırsa 200.000 kontenjanın boş kalacağı görülmektedir. Ancak daha sonra yapılan merkezi ve yerel yerleştirmede 200.000 fazla kontenjan bulunduğu için ve veli talebinden dolayı Anadolu türü okulların kontenjanı artırıldığından dolayı mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile imam-hatip liselerinin kontenjanları doğal olarak boş kalmaktadır. Kontenjanların Ocak ayında sisteme girildiği düşünülürse kontenjan girişlerinde özel okullara giden öğrenci sayısına göre Anadolu türü ve diğer okullar arasındaki kontenjanın dengeli bir şekilde belirlenmesi daha doğru olacaktır.

Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercih yapmaktadırlar. Yerel yerleştirme tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu Kayıt Alanından seçmek şartıyla öğrenciler en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabilmektedirler. Yapılan tercihlerde; aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla 3 (üç) okul seçilebilmektedir.

Buradaki en büyük sıkıntı kayıt alanı (çember) uygulamasıdır. Yerel yerleştirme sisteminde öğrenciler tercihlerinden ilk 3 (üç) okulu kayıt alanından seçmek zorunda olduklarından ve komşu kayıt alanı ile kayıt alanı dışı okullarından tercih yapamadıklarından dolayı kendi bölgesinden tercih yapmak zorunda bırakılmakta ve başka bir bölgedeki okula gitmek istemeleri halinde de gidememektedirler. Her ilçe kendi içine hapsedildiğinden dolayı örnek olarak Keçiören ilçesindeki ilköğretimden mezun olan tüm öğrenciler için Keçiören içerisinden kontenjan açılmıştır. Bu bölgedeki okul sayısı yetersiz olduğundan dolayı bu ilçedeki okullar ikili eğitime geçirilmek zorunda kalınmıştır. Hatta bazı liselerde öğrenciler koridorlarda ders işlemektedirler. İlçeler arası tercih yapılamadığından dolayı Çankaya ilçesindeki tüm meslek liseleri kontenjanları tamamen boş kalmıştır (Bu yıl Çankaya ilçesindeki meslek liseleri 60-80 arasında öğrenci almıştır).  Bunun yerine tercih dönemlerinde öğrenciler mesleki ve teknik Anadolu Lisesi ya da imam-hatip lisesi seçtikleri takdirde ilk üç tercihinde kayıt alanı şartına tabi tutulmaksızın istediği okulları tercih edebilmeleri daha yerinde bir uygulama olacaktır.

Merkezî Sınav Puanı ve mülakat ile öğrenci alan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin yiyecek içecek hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri alanlarını tercih eden öğrenciler merkezî yerleştirmeden sonra yapılacak olan mülakat sınavına girmektedirler.

Buradaki en büyük sıkıntı mülakata çağrılan adaylar hali hazırda zaten bir okula yerleşmektedirler. Bu adaylar bir okula yerleştiklerinden dolayı mülakata ve dolayısıyla yiyecek içecek hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri alanı olan okullara gelmemekte ve kayıt yaptırmamaktadırlar. Bu tür okulların kontenjanı da tamamen boş kalmaktadır. Bunun çözümü ise ya bu tür okulların mülakatına çağrılan adayların yerleştirmesi başka okullara yapılmamalı ya da mülakatın kaldırılarak bu tür okullara direk yerleştirmenin yapılması ile çözülebilir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI