2023 Eğitim Vizyonu ve Yenileşme Hareketi


Orhan YILMAZ
orhanyilmaz@meb.gov.tr
 
 

Türk Eğitim Sisteminde yenileşme hareketi hangi kademeden başlamalı? Aslında bu soru tavuk mu yumurtadan çıkıyor, yumurta mı tavuktan çıkıyor? Sorusuna benzemektedir.

Yenileşme hareketinin nereden başlamalı sorusu Emrullah Efendi ve Satı Bey arasında geçen II. Meşrutiyet dönemindeki tartışmalardan günümüze kadar devam etmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Maarif Nazırı Emrullah Efendi yenileşmenin yükseköğretimden başlaması gerektiğini “Tuba Ağacı Nazariyesi” teorisi ile savunmuştur. Satı Bey ise Emrullah Efendinin ölümünden sonra bu tartışmaya dâhil olarak yenileşmenin ilkokuldan başlatılmasının daha iyi olacağını ifade etmiştir. Söz konusu tartışmanın günümüzde halen güncelliğini korumakta olan bir tartışma olduğu söylenebilir. Zira şu anda da eğitimde kapsamlı bir yenileşme hareketi 2023 Eğitim Vizyonu adı altında eğitim camiasının gündeminde önemli bir yer kaplamaktadır. Bu tartışmaların ülkemizin ve eğitim sistemimizin geleceği açısından faydalı olacağı muhakkaktır.

Emrullah Efendi ve Satı Bey arasında geçen tartışmalar o günün şartlarında kendi koşullarında değerlendirilmelidir. Onların öne sürmüş oldukları fikirler ışığında eğitimde yenileşme hareketinin nereden başlamalı sorusunu günümüz şartları açısından tekrar ele almalıyız.

II. meşrutiyet ya da Cumhuriyet’in ilk yıllarında yenileşmenin yükseköğretimden başlaması gerektiği düşünülebilir. Zira o yıllarda yetişmiş insan gücü eksikliğinden söz edilebilir. Günümüzde ise böyle bir sıkıntı bulunmamaktadır. Her türlü platformda nitelikli yetişmiş insan kaynağımız yeteri kadar mevcuttur. Sorun bu yetişmiş insan gücünü doğru olarak kullanamamaktan kaynaklanmaktadır. Zira hem üniversitelerde olsun hem Milli Eğitim Bakanlığında olsun hem de diğer kamu kurum ve kuruluşlarında olsun kariyer ve liyakata dayalı bir sistem kurulmadığı için bu insan kaynağı olumlu olarak kullanılamamakta ve eğitim sistemimizde en önemli öğeyi oluşturan öğretmenler ve öğretim üyeleri harekete geçirilememektedir. Bu nedenle eğitim sistemimizde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. İşte sorunun asıl kaynağı budur. Ne ilköğretimde, ne ortaöğretimde ne de yükseköğretimde nitelikli yetişmiş insan açığımız vardır. Öğrencilerimizi yetiştirecek bu kadar nitelikli potansiyelimiz varken eğitimde ilerleyemeyişimizin nedenini çok ciddi olarak düşünmemiz gerekmektedir.

Yenileşme hareketinin nereden başlaması gerektiğine yine Emrullah Efendinin şu sözünü hatırlatarak cevap verelim. “Şu mektepler olmasaydı, ben bu maarifi ne güzel idare ederdim.” Sözü yerine “Şu maarif olmasaydı, bu mektepler ne güzel idare edilirdi” diyerek yenileşmenin aslında bakanlığın kendisinden başlaması gerektiği; yani geçmişin ihtiyaçlarına göre teşkilatlanmış ama zaman içerisinde meydana gelen değişimlere ayak uyduramamış, ihtiyaçlara cevap verememiş, kariyer ve liyakat esaslarına göre görevlendirmelerin olmadığı sistemden başlamalıdır yenileşme hareketi diyerek sözlerimizi noktalayalım…

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI