YOL VAR YOL İÇİNDE SIR VAR SIR İÇİNDE


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Hacı Bektaş-ı Veli; Hayatının büyük bir kısmını Sulucakarahöyük’te (Hacıbektaş) geçirdi, ömrünü de burada tamamladı. Kabri, Nevşehir iline bağlı Hacıbektaş ilçesinde bulunmakta. Hacı Bektaş Veli, özellikle Türklerin din anlayışının daha çok ahlak temelli bir nitelik kazanmasında etkin olmaya çalıştı, Anadolu’daki tasavvuf düşüncesine damgasını vurdu, Türk dünyasının yetiştirdiği en derin düşün insanlarının başında yerini aldı.

Hacı Bektaş-ı Velinin öğretilerinde derin İslam inancı hiç kaybolmaz. Öğretilerinde sevgi, eşitlik, tanrı, din, hoşgörü, paylaşım ve eşitlik ilkeleri kullandığı güzel dil ile bizlere yeni ufuklar ve düşünceler verir. Önce insan olmak ne kadar kolay ve zor! İnsana değer verirken bütün evreni insan bilmek.

Bu günlerde yaşadığımız bir çok soruda/sorunda, cevabın bize ne kadar önce verildiğini Hacı Bektaş-ı Veli’nin şu öğretisinde buluyorum: ”Eline, beline, diline sahip ol.” Onun çok bilinen ama anlamı daraltılmış şekilde daha çok kullanılan öğretisi o kadar derin anlamlı ki “yol var yol içinde sır var sır içinde” deyişi gibi.

Anlam var anlam içinde. Eline sahip olmakla kişinin eliyle yaptığı her tür görünür kötülükten uzak durması, mesela hırsızlık yapmaması, insana zarar vermemesi ve benzer şeyler düşünülebilir. Yine eliyle yapabileceği iyilikleri esirgememesi öğütlenir. Derin anlamda ise eline sahip ol ile kastedilen yaşadığın toprağına, yurduna, memleketine sahip ol demektir. Ata toprağı emanettir . Toprak sadece ürün alınan bir varlık değildir. Toprak sevgi ister, koruma ister, bakım ister değer bilinmek ister sabreder karşılık almaz ise sevdalının sevdiğine küstüğü gibi gönlü yaralı çeker gider.

Beline sahip olmakla kastedilende ise cinsellik manasında gayrimeşru hallerden kaçınılması ve genel ahlak dairesi içinde düşünülebilir. Bir de derinlik içerisinde incelendiğinde; Beline sahip ol demek ile kastedilen ise soyuna, evlatlarına sahip ol. Onların sağlam ve güzel insanlar olmaları için çaba harca. Onları anla sev, koru ihtiyaç duydukları sevgiyi, korumayı başka yerlerde aratma. Takip et tecrübeni paylaş anlayışlı ol. Neslini korumuzsan neslin kaybolur geleceğin olmaz. Bütün eğitim kitapları da bu düşünce üstüne kurulmamış mı? Çocuklara her şeyden önce sahip ol, anla tecrübeni paylaş.

Diline sahip olmakta ise, diliyle doğruları ve güzellikleri açık etmesi, kötü olan dedikodu, gıybet ve her tür yaramaz, aşağılayıcı, incitici sözlerden uzak durması düşünülür.

Derin anlamda diline sahip olmak ise, konuştuğun ana diline sahip çık. Dil en önemli iletişim aracıdır. Konuştuğun ana dilini koru, sahiplen, geliştir. Diline sahip olmayan toplumlar ne kadar da çabuk tarih sayfalarındaki yerlerini alıyorlar.

Dil ata ile torunun anlaşmaları ifadelerinde duyguyu, bilgiyi, beraberliği, paylaşmaları devlet olabilmeleri güçlü olabilmeleri aidiyet sahibi olabilmeleri için ne kadar da doğru. Bozulan bir dil bozulacak olan toplumun filizi değil mi? Bu topraklarda ne güzel insanlar yaşamış öğretilerinin temeli insan sevgisi insan erdemi insan ahlakı kısaca Allaha ulaşmak için ilahi aşkla söylenen ‘Yaradılanı severim, yaradandan ötürü.’

Topraklarımız güzel, insanlarımız güzel, öğretilerimiz güzel, yaşam güzel. Kitaplar dolusu rehberlik çalışmalarına ve öğretiler aramaya hiç ihtiyacımız yok.

Tarihimiz, düşün insanlarımız çok güzel bildirimlerde ve rehberliklerde bulunmuşlar yeter ki doğru anlayalım doğru anlatalım. Sağlıklı günler yakın olsun son söz Nazım Hikmet’in olsun “Bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçesine! “ Güzel günlere …

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI