UNUT-MAK


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

İnsan neyi, ne zaman, nasıl unutmalı? Dertleri, kederleri, yalnızlıkları, üzüntüleri, sevinçleri, inişli çıkışlı duyguları… Unutmalı mıyız? Çocukluklarımızı, yaşanmışlıklarımızı, yaşanmamışlıklarımızı… Unutmalı mıyız eskiyi, yenilerine yer açmak için benliğimizde? Unutmak insanın çaresizliği mi yoksa çaresi midir?

İnsanın kendisine yapacağı en büyük kötülük müdür unutmak ya da en büyük iyilik mi? Sevginin elde edilemeyişini, aşklarını unutmalı mı?  Çaresiz kaldığında, dünyada tek başına olduğunu düşündüğünde, yalnızlığına sebep olan güçsüzlüğünü unutmalı mı? Sadece kötü anlar mı unutulmalı yoksa tekrar tekrar hatırlayıp mutlu olmak için güzel anların da unutulması gerekir mi?

Küçük bir çocuk unutur mu kendisine verilen bayram harçlıklarıyla aldığı o güzelim çikolatanın tadını? Unutur mu gençliğine girdiği ilk yıllarda yaşadığı aşkı, hiçbir zaman kavuşulmayan ilk sevgiliyi? Ya ilk işinde aldığı maaşı? Unutmak gençlikten sonra başlıyor herhalde. Hayatın insana verdiği yaşam küfesi unutulmayanlarla doldukça unutmak daha kolay oluyor yeni yaşanmışlıkları. Yüzümüzde yıllar geçtikçe çoğalan çizgiler acaba hücresel bir sona eriş mi yoksa unutulmak istenen hatıraların unutulmamak adına verdikleri birer mücadeleleri midir bizlere karşı?

İnsan gibi dünyamızın da unutmak veya unutmamak gibi bir huyu var mı acaba? Yaşadıklarımız gösteriyor ki dünyamız unutmuyor geçmişi, yaşanmışlıkları, savaşları, katliamları. Bence dünya da bir insan, onun da duyguları, hafızası, geçmişi ve geleceği var. Unutmadığı içindir bu yaşadığımız acılar. Kaderimiz mi bu yaşadıklarımız yoksa dünyanın bize karşı öfkesi mi? Bir düşünmeli. İnsan için kolay yol mudur unutmak? Neden bir çocuk yaşadığı güzellikleri sevinçleri, acıları unutmazken yaşlandıkça unutur yeni yaşanmışlıklarını? Dünyamız öfkeli biz insanlara çünkü hala genç geçmişi unutmuyor.

Yıllar geçip yaşlandıkça insan kolaya kaçmayı öğreniyor. Tecrübesi ile unutuyor hiç unutulmayacakları. Unutmanın kolaya kaçmanın tecrübesi olduğunu öğreniyor insan yaşlandıkça. Dünyamız ne zaman unutacak yaşanmışlıklarını, ne zaman durulacak, ne zaman!?
 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI