SONUN BAŞLANGICI MI?


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Doğal kaynakları  zorlayan artan nüfus, çok hızlı tüketim, bilinçsizce mirasyedi yaşam anlayışı.

Doğal felaketler, erozyonlar, hormanal tarım ile acımasızca yapılan üretim, ormanların yok olması, beton yığınlarına dönen çevre, değerli toprakların yok olması, diğer canlıların yaşam haklarına saygı duymayan insanlık.

Kutup buzullarının erimesi ile yaşama yeniden dönen mikro organizmalara karşı insanlığın bağışıksız yakalanacağı gerçeği.

Denizlerin kirlenmesi, atmosferin zehirli gazlara karşı dayanıksız hale gelmesi, zararlı ışınların dünyaya süzülmeden gelmeye başlaması, dünyayı kurtarma yerine yeni yaşanabilir dünya benzeri yerleşim yerlerinin uzayda aranması, sonsuz kazanç hırsı vb.

İnsanların sınırsız isteklerini karşılamak için yarını düşünmeden canavarca büyüyen üretim ve tüketim çılgınlığı.

Doymak bilmeyen para kazanma hırsı. Sonun başlangıcı mı acaba?

Yazdıklarım tabiî ki en üst anlamda bütün dünya insanlarını, ülkeleri ilgilendiren devasa problemler.

Bu problemlere bireysel olarak önlem almak çok büyük bir sabır ve özveri gerektiriyor.

Bu sorunlara sadece evimizde az kullandığımız veya tasarruf etmeye çalıştığımız su, elektrik, doğalgaz vb. kullanımlarımızı  azaltarak  çözüm olamayacağımız aşikardır.

Bireysel olarak çözemeyeceğimiz bu büyük sorunları, en üst yönetimlerin, siyasi otoritelerin demokrasinin zor olan kısmı “oy almak” düşüncesi ile tam olarak önlemeye gitmeyeceği de acı bir gerçek.

 O zaman ne yapılmalı?

  Bu günkü insanlık sonunun başlangıcının, başladığını artık kabul etmeliyiz.

Zor günlerin başladığını kabul ederek, bunu düşünen, bu gerçeğe karşı hareket başlatan insanlara, kurumlara, kuruluşlara saygı duyarak amaçlarını öğrenerek, ben ne yapabilirim ki yerine ben de varım diyerek bize geçebilmek ilk adımlarımız olmalıdır.

Tasarrufun sadece evde suyu, lambaları, yakıtı  az kullanarak değil de tüketim çılgınlığından vaz geçerek, doğal hayata saygı duyarak, çevreyi severek,  nüfusun nicelik olarak artışının yerine mevcut nüfusun nitelikli olarak çoğalması ile insanlığa katkı sağlayabileceğimizi anlayarak ve kabul ederek  ben de varım diyebiliriz.

Bilmeliyiz ki nitelikli nüfusları, toplumlara, ülkelere okullar/eğitim kurumları kazandırır. Yaşam için adalet ve eğitim insanlığın kurtuluşunun temel taşıdır.

Öğrencilerimizin ve geleceğimizin bireylerinin yaparak, görerek, uygulayarak, severek ve yaşayarak geliştikleri  mevcut fiziki yapılarını koşulsuz ve mazeretsiz olarak çevre sevdalısı  ve tasarruf merkezli  yapılara dönüştürmek önceliklerimizden olmalıdır.

 Bütün okulların enerjilerine güneş enerjisinden destek alacak donatımlar kurmalıyız. Bütün aydınlatmalar sensörlü olmalı, musluklar tasarruflu musluğa dönüştürülmelidir.

Doğan her çocuk için, okula başlayan her öğrenci için doğduğu ve  okula başladığı gün ve her yıl için  bir ağaç dikilmesi  ve mezuniyetinde bu ağaçların bakımı ile de değerlendirilmesi gibi hayal olmayacak değerlendirmeler ölçme değerlendirme alanlarına dahil edilmelidir.

Okullar çevre ve hayvan dostu olarak da değerlendirilmelidir. Sınav başarısı gibi çevre ve hayvan hakları duyarlılığına karşı göstermiş olduğu başarısı ile de ödüllendirilmeli örnek okullar olarak bu okullar kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Bu çalışmaları yapan idare, öğretmen veli ve öğrenciler en üst seviyede ödüllendirilmeli örnek vatandaş olarak hizmet ve sosyal hayatta önceliğe alınmalıdır.

Aileler, kendileri adına  dikilen ağaçların bakımlarından sorumlu olmalıdır

Vatandaşlar yaşam alanlarının sadece kendisine ait olmadığını ortak yaşam alanlarında yaşayarak öğrenmelidir.

Her yaşam alanında küçükte olsa bir tarım alanı mecburi kılınmalıdır.

 Erozyon ile mücadelede görsel çalışmalar deneyler ve tabiat dostu uygulamalı tarım ve hayvancılık dersi zorunlu ders olarak değerlendirilmelidir

Bu tür öneriler her kesim tarafından çoğaltılmalı uygulanabilir olanlar yönetimler tarafından ivedi bir şekilde hayata geçirilmeli ve her zaman dediğimiz gibi benden bize geçilmelidir.

Karınca yürüyüşüyle de olsa, menzile varılamasa da o uğurda ölmek…       

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI