SLOGAN 3


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Peygamberimiz, “Siz kolaylaştırmakla emrolundunuz” diyerek en olumsuz şartlarda bile kolaylaştırma prensibinin işletilmesini yaşam şekli yapılmasını istemiş idi.

Günümüz dünyası çok karmaşık çok gelişken ve günlük olarak bilginin arttığı bir yapıdadır. Doğal hali ile de bu okullara eğitim-öğretim paydaşlarına ve yaşamın kendisine de yansımaktadır. Günümüz akademisyen bilgileri toplumun çok büyük kesimi tarafından anlaşılamayacak kadar karmaşık olarak anlatılmakta ve tartışılmaktadır. Eğitim-öğretim dünyasını ilgilendiren akımlarda bir o kadar karışık ve ince ayrımlar ile birbirinden farklılıklar göstermekte ve çabucak öğütülmekte,  çok hızlı bir şekilde de değiştirilmektedir. Önümüzdeki süreçler de gelir pastası giderek nüfusa göre küçülecek ve bu pastadan pay alanlarda azalacaktır.

Peki yakın gelecekte okullar ve eğitim-öğretim nasıl olmalıdır. Verilecek cevap bütün toplumun anlayacağı şekilde basit olmalıdır. Okullarda olmazsa olmaz eğitim-öğretim dili ülkenin resmi ana dili olmalıdır. Ülkede birden fazla ana dil konuşuluyor ise diğer ana dillerde de eğitim verilebilmelidir. Derslerde kodlama eğitimi öğretimin bütün alanlarında öğrenciye verilmeli bilişim teknolojileri öğrencinin yaşam alışkanlığına döndürülmelidir. Tarih her zaman resmi ideoloji olarak değil de dünya vatandaşı anlayışı ile hukuk paydaşı ile öğretilmelidir.

Temel fen bilimleri günlük yaşam içinde deneysel alışkanlıklar ile öğrencinin basitleştirerek uygulamalı hale getirilmelidir. Marangozluk, hayvancılık, tarım, yapı teknolojileri, resim, müzik, görsel sanatlar öğrencinin ders programlarında ağırlıklı yerlerini korumalı özgüvenli ve yaratıcı bireyler eserleri ile mutlu ve kendilerine güvenli bireyler olarak günlük ihtiyaçlarını sergileyebilmeli ve uygulama becerisi kazanabilmeliler. Temel sağlık bilimleri artık teorik bir dersten çok pratiğe dönüştürülmeli, ihtiyaç durumunda öğrencinin ilkyardım becerilerini değerlendirmelidir. Çok sayıda öğrencinin zorunlu kayıtlarının yapıldığı derslikler yerine öğrencinin kendi istediği ile derse katılabilmesi için sınıflar ve derslikler oluşturulmalıdır. Öğrencinin severek gittiği ve okulumuz seviyorum diyebildiği ortak yaşam alanları eğitim-öğretim ortamları olarak yaşama konulabilmelidir.

Genel öğrenci kanaatinde evet başarabilirim düşüncesinin tohumları okullarda atılabilmelidir. Meslek lisesi memleket meselesi düşüncesi sektörlere bırakılabilmeli, üretim ve hizmet sektörleri ihtiyaç duyduğu çalışanları kendi alanlarında ve temel dersleri almak zorunluluğu ile yetiştirebilmelidir.       

Yaygın eğitim cankurtaran olarak görülmemeli, açık öğretim için ileri bir yaş barajı getirilmeli, örgün eğitim şartları tüm coğrafyada adaletle ve fırsat eşitliği ile hayata geçirilmelidir. Eğitimin yakın geleceğinin sloganı kolaylaştırıcı başarabileceğine inanmış, meraklı, aradığını bulan ve gerek duyduğunda öğrendiklerini yaşamına katan insan yetiştirmek üzere kurgulanmalıdır.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI