PARADOKS


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Paradoks, görünüşte doğru olan ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki oluşturması veya sezgiye karşı bir sonuç oluşturmasıdır. Çoğunlukla çelişkili görünen sonuç veya sonuçların da aslında çelişkili tarafları vardır. Beni en çok heyecanlandıran, düşündüren ve güldüren “Yalancıyalanı söyleyemeyene denir. Söyleyebilene yalancı denilmez, çünkü söyleyebilmiştir." paradoksudur. Ailede, mahallede, işte, günlük hayatın her ortamında düşün hayatımızda hatta iç dünyamızda ne kadar çok kullanırız bu  paradoks içeriğini. Yalancı, yalanı söyleyebilen değilse doğruyu nasıl öğreneceğiz ya da yüz yıllar önce Aristo’nun “Her dost, doğru doğru dost değildir.” ifadesi ile nasıl ayrıştırıcı olacağız?  Yalanı söyleyebilen insanların yalanını öğrendiğimizde ise iş işten geçtiği çaresiz durumlardır.. Artık atı alan Üsküdar’ı geçmiş olur yalancının yalan söylediğini anladığımız an. Hayatımızın her anında yaşayabilme ihtimalimiz olan bu paradoksun tek kurtarım yolu herhalde tecrübedir. Eski bir deyiştir: “Asılacak suçluya son sözün ne diye sorarlar; o da cevap olarak, bu da bana ders olsun der.” hayatın her  anı derstir, tecrübedir. Peki biz yeterince tecrübeli miyiz?

Yakın bir geçmişe kadar televizyonlar aile içi iletişimin düşmanı görülüyordu. Televizyonlar, aile içi iletişimin tükenişini gösteriyordu. Son teknolojik gelişmeler ile hayatımıza giren sosyal medya iletişimi bizler için artık televizyon günlerini aratır oldu. Artık aile içi iletişim için ortak televizyon saatleri, aile içi iletişim için can suyu olmaya başladı. Yeni iletişim kanalları, birey ve teknoloji üzeri diğer kişilerle iletişim üzerine hayatımızı yönlendirir oldu. Duygular sadece emojilerle ifade edilir oldu. Mesajlar, duygusuz ve alt yapısız; çok düşündürücü ve hipnoz edercesine ikna edici gönderilmeye ve alınmaya başladı. Yalan haberler ve bilgiler anlık olarak yüzbinlere ulaştı. Hatta kaos yaratacak kadar ciddi zarar verici olmaya başladı. Bu da yeni iletişim teknolojisi ile günlük  kaoslar olarak  karşımıza çıktı. Ve insan balık hafızalı olarak artık dünü hatırlayamayan bir duruma sürüldü. “Yalancıyalanı söyleyemeyene denir. Söyleyebilene yalancı diyemezsin çünkü söyleyebilmiştir.” paradoksuna göre günümüz iletişimi ve iletişimcileri yalancı mı ya da yalan söyleyen yalancı olmayanlar mı veya doğrucular mı? Hayat şimdi daha zor  belki de bir rüya, bizler de rüyamızda yaşadıklarımızı gerçek zanneden rüya görücüleriz. Rüya nasıl sona erecek merak içindeyim.

Bir eğitimci olarak da son günlerde eğitim yurttaş için mi insanlık için mi sorusunu tartışıyorum zihnimde. Ülkeler yurttaşına eğitim verirken bunu yurttaş hakkı mı kabul ederek devam etmeli yoksa küreselleşen yeni dünyada eğitimi insanlık hakkı mı kabul ederek yoluna devam etmeli? Eğitim İnsanlık hakkıysa ülkelerin kıt kaynakları ile yetiştirdiği beyin göçü denilen transferleri nasıl önlenecek? Gelişmiş ülkeler, gelişmiş imkanları gelişmiş beyinlere sunarak ülkelerindeki refahı daha yükseltirken; gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkeler zaten çok az olan yetişmiş insanlarını ülkelerinde nasıl tutacak, nasıl daha hızlı bir gelişim sağlayacak ve nasıl gelişmiş ülkeleri yakalayacaklar? Eğitim yurttaş hakkı mı, insanlık hakkı mı? Kıt kaynaklar ile yetiştirilen gelişmiş beyinler ve bilgiler, onu yetiştiren ülkede mi kalmalı ya da eğitim bir insanlık hakkı diyerek kıt kaynaklar ile yetişen beyinlerin beyin göçü normal ve  bir hak   haline mi   getirilmeli? Aristo Devlet adlı eserinde eğitim için “Resmi ideolojinin genç nesillere aktarılması” demiş idi. Yeni resmi ideolojileri ülkeler mi oluşturacak, sosyal medya mı oluşturacak, reklamlarla süslenmiş ticaret mi yönlendirecek ya da uluslararası şirketler mi oluşturacak? Dünya yakın bir gelecekte en üst aklın oluşturduğu bir dünya konfederasyonu tarafından mı yönetilecek? Yakın bir gelecekte bu soruya bir cevap bulunmalı. Eğitim yurttaş hakkı mı, insanlık hakkı mı...

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI