OKULLAR AÇILACAK AMA NASIL?


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Ülkemizde bu gün en çok konuşulan konular corana, ekonomi ve okullar ne zaman açılacak. Hangisi daha önemli bir başlık diye bir soru yöneltilse, tabiî ki corana deriz. Corona dünyayı saran bu hastalık. Hepimizi, cevaplayamadığımız sorularla baş başa bıraktı. Dünya sağlık örgütü ve ulusal düzeyde bütün sağlık kurumları buna bir çözüm bulmaya odaklanmış durumdalar.

Bu süreçte anlık milyoner sayıları çoğalsa da, açlık, işsizlik adım adım her yeri kaplıyor. Yakın bir gelecekte de buna bir çözüm gelmeyeceği artık anlaşıldı. Daha zor günler bekliyor.

İssizlik ve pahalılık büyük kitleleri köşeye sıkıştırmaya başladı.

İnsanlık belki de hiç görmeyeceği toplumsal kalkışmalarla karşılaşabilecek bir durumda. Bu iki başlığın konuşulduğu ve çözümün giderek zorlaştığı bu günlerde magazinsel duruma itilen okullar ne zaman nasıl açılacak sorusu kamuoyunun gündeminde. Evet okullar açılacak ama nasıl?

Okullara sadece sınıf, öğrenci ve öğretmen boyutunda bakarsak yanıltıcı yanılabiliriz. Okullarda çalışan temizlik görevlileri, servis şoförleri, servis hostesleri, kantin sahipleri kantin çalışanları, kırtasiyeler, okullara yakın pastane işletmeleri, okulların bakım onarım ihtiyaçlarını karşılayan firmalar, konfeksiyon sektörü, çalışan anne ve babaların iş ve çalışma durumları, özel okullar, özel okullarda çalışan öğretmen ve diğer personel vs. Hepsi bir bütün halinde ve her biri bir evin geleceği ve geçim kapısı olarak değerlendirilmelidir.

Sadece okullar açılmayacak. Sabah aydınlığının ilk saatlerinden havanın karardığı akşamlara kadar çok yoğun bir koşuşturma ve küçücük bir hatanın ve ihmalin kabul edilemeyeceği bir dönem de açılmış olacak.

Okul çağ nüfusları incelendiğinde halen çok ciddi bir sayıda ikili eğitim yapıldığı,  öğretmenlerin sayısal olarak şimdiden yetersiz olduğu görülecek ve üçlü dörtlü eğitim-öğretimin boşa konuşulacağı görülecektir.

Okulların açılması magazin basının süslemesi gibi sınıflarda, tuvaletlerde okul bahçesinde sosyal mesafenin nasıl korunması gerektiği sadece masalsı bir anlatımdır. Gerçeklerle ve somut verilerle bunların uygulanmayacağını, bu işin içinde olan herkes bilmektedir. Hatta tv yayınlarında  anlatanlar  bile inanmayarak anlattığı için devamlı tebessüm etmektedirler.

Bir uygulamanın toplumda kabul görmesi için çok basitleştirilerek anlatılması ve topluma kabul ettirilmesi gerekir. Okullarda 3 ile 18 yaş arası nüfus olacak,  bu aralıktaki nüfusa sosyal mesafe kuralını uygulatmak çok zor.
 Okullara karışık ve anlamlandırılamayan çözümler iletilmemeli. Her okul kendisine has koşulları ile değerlendirilmelidir. Bazı okullarda ulaşım araçlarla yapılırken bazı okullar yürüme mesafesindedir. Bazı okullarda sınıf mevcutları yirmili sayılardayken bazı okullarda kırklı hatta ellili sayılara erişmiştir. Bazı okulların öğretmen yaş ortalaması otuzlar iken bazı okulların öğretmen yaş ortalaması elliler civarındadır. Bunların tamamı okulların özel koşullarıdır.

Her okulun ayrı koşulları olduğu için okullara yetki ve sorumluluk verilmelidir. Her okul kendi planını yapmalıdır. Bunu zamana yayarak okul saatleri basitleştirilmelidir. Örneğin ilk açılış sadece okul öncesi, birinci, sekizinci ve on ikinci sınıflarda başlatılmalıdır. Diğer sınıflar uzaktan eğitimle sürece dâhil edilmelidir. İkinci aşamada belirli günlere diğer sınıflar gelecek şekilde planlama yine ilgili okul müdürlüğünün süreci başlatması ile bakanlığın belirlediği dönemlerde ilan edilmelidir.

Okulların açılışı ile ilgili yapılacak çalışma son gün ilanları ile olmamalıdır. Basitleştirerek topluma kendi planlamalarını yapmaları için zaman tanınmalı son dakika sürprizleri yapılmamalıdır. İş ne kadar karışık anlatılırsa o kadar içinden çıkılmaz ve uygulanamaz bir hal alacaktır.

Okulların açılış tarihi ve uygulamaları ile ilgili unutmayalım ki ne kadar basit bir süreç ilan edilirse o kadar kolay bir süreç yaşanabilecektir.
 

YORUMLAR

Zekiye kurt
07-08-2020 22:42:00
Hocam gercekten cok dogru her okulun kosullari bir degil.Ben Samsundayim burdaki koy okulu siniflari 8 kisilikmis burda risk cok az ama Ankarada benim kizimin sinifi 30 kisi nasil sosyal mesafeye uyacaklar bende merak ediyorum.31 Agustosu merakla bekliyorum insallah bir an önce hersey yoluna girer.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI