MESLEK LİSELERİ VE MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Çağ nüfusumuz incelendiğinde, yaşlı çağ nüfusu artışı ile gelişmiş ülkelere yavaş yavaş yaklaşmakta olduğumuz görülmektedir. Bunun yanında okul çağ nüfusumuz da ülkemizin coğrafi koşullarına göre değişiklikler göstermekle beraber dünya ortalamalarının üzerinde bir artış göstererek ülkemiz için pozitif ve negatif birçok konu başlığını gündeme almamıza neden olmaktadır. Artan nüfuz birçok isteği de beraberinde getirmektedir. Yaşlı nüfusla beraber emeklilerimiz eve hapsedilmeden ve asgari geçim olanakları ile hayatlarının kalan sürelerini en rahat şekilde sürdürme isteğini her ortamda yaşamak istemektedirler . Artan genç nüfus da yaşamlarını azami kalitede sürdürme düşüncesi ile mücadeleye katılmak istemektedir. Her insanımız her günü bir öncekinden daha gelişmiş daha güvenli daha sosyal yaşama isteği için çok haklılardır. Bu istek özgürleşmeye kadar gidebilmektedir. Özgürlük sadece tutukluluk veya tutuksuzluk olarak sığ bir başlığa alınmamalıdır. Özgürlük güzel bir yaşamın ilk adımıdır. Özgürlük güzellikleri görmenin güzellikleri paylaşmanın açılımıdır. Özgürlük doğayla insanla hayvanla bitkiyle tarihle sanatla sağlıkla yaşamayla ilişkilidir. Özgürlük hayal kurma ve o hayali yaşayabilme umuduyla yaşamadır. Artan nüfusumuz ne kadar özgürdür. Yaşlanan nüfusumuz ne kadar özgürlüklerini yaşamıştır .

Eğitim-öğretim ortamının bütün paydaşları, akademisyenler ve işverenlerin ortak görüşü üniversite mezunu sayısındaki niteliksiz artışın yarardan çok zarar getirdiği mutsuz insan sayısını mutsuz diplomalı insan sayısı ile daha içinden çıkılmaz bir hale getirdiği üzerinedir.

Bu kadar üniversite mezununa ihtiyacımız olmadığı gerçektir. Günümüz dünyasında her dakikanın kıymetli olduğu, bilginin sürekli yenilendiği ekonomik gelişmelerin acımasız bir gelecek hazırladığı üzere üniversiteyi kültür ve sosyal bir ortam olma anlayışından çıkarmıştır. Üniversite sadece bilginin üst düzey öğrenildiği yerler değildir. Hayatın idamesi için üniversiteden sonra ilgili alanda iş bulabilme kolaylığı üretime hemen katılma düşüncesidir. Ancak gerçek hayat bu kadar üniversite mezununa bu ortamı sunmamakta ilerleyen yaşla beraber üretime katılma içinde alternatif sunmamaktadır.

Ülkemizde ara eleman sıkıntısı yüksektir. Asgari bir geçim standardı bile zor bulunur bir hale gelmiştir. Üniversite mezunu gençlerin hayallerinin gerçek hayatta karşılanamaması mutsuz insan sayımızdaki artışın sonucu olarak üst sıralarında yerini bulmaktadır.

Bu sorunun en kısa çözümü Mesleki Eğitim Merkezlerinin gerçek anlamda kullanılması, tanıtılması ve sanayi ile ortak çalışılması, büyük küçük ve orta boy sanayi üretim alanları ile işbirliğini en üst seviyede koordineli sürdürülmesi, oluşacak arz-talep ihtiyacının akademik beklenti dışında kalan nüfusla dengelenmesidir.

Üniversite kapılarında yoğunlaşmayı azaltmak ve ara eleman ihtiyacını gidermek için başta Mesleki Eğitim Merkezlerinin toplumla sanayi ve meslek kuruluşları ile barıştırılması gerekir.  Mesleki Eğitim Merkezlerinin özendirilmesi oraya giden gençlere daha fazla pozitif ayrımcılık sağlanması birçok aile üzerinde oluşan ve toplumu olumsuz etkileyen sınav baskısını da azaltacaktır.

Bunun için de ortaokul 7.sınıflarında tanıtım 8.sınıflarında da yönlendirme çok önemli olmaktadır. Her Mesleki Eğitim merkezi ve Meslek Liseleri bu iş için görevlendirilmeli okullara öğrenci sayısı kadar destek sağlanmalı. Okullar ve o okullarda görev yapan öğretmenlere bu çalışmalarındaki başarılarına göre pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Bu kurumlar ile özellikle ailelerin buluşması barışması görüş alış verişinde bulunması, ortaokulların yönlendirici olması, bu merkezlerin sağladığı avantajlar hakkında kamuoyu oluşturulması sosyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak ülkemize çok büyük artı değer sağlayacaktır.

YORUMLAR

ŞEVKET YAKAR
20-03-2020 19:36:00
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİ İLE MESLEK LİSELERİ FARKLI ONLARIN NE İŞ YAPTIĞI VE SEKTÖR İLE NASIL BULUŞTURULABİLECEĞİNİ YAZABİLİRDİN. HALK EĞİTİMİ MERKEZLERİNİN MESLEK KURSLARINI DA İŞİN İÇİNE KATABİLİRDİN

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI