LİSELERE GİRİŞ SINAVININ ARDINDAN


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

2020 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınav sonuçları açıklandı.

Dalkavuk misali bu sonuçlar incelenirse çan eğrisinin yüksek kısımları değerlendirmeye alınır alkış, süslü ve güzel cümleler ile sonuçlar hakkında nutuklar atabiliriz.

Dile kolay 42 farklı ilden 181 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Böylesine zor bir pandamı döneminde dile kolay 181 altın öğrenci tam puan almış.

Bunları yetiştiren aileler okullar öğretmenler çok büyük alkışları hak ettiler. Öğrencilerimiz artık televizyonların parlayan haberleri. Hepsinin güzel hobileri, zaman yönetimlerindekileri başarıları, hedefleri, sağlıkları, aile yapıları artık imrenilerek seyredilen güzel görüntüler olarak yanı başımızdalar.

Bu altın öğrenciler en yüksek nitelikli okullara yerleşecekler. Bu nitelikli okulların görselleri başarıları ve ne kadar kolay ulaşılabilirlikleri, bunları bizlere kazandıran yöneticilerimiz ne kadar güzel başarılar sağladılar hepsine minnettarız.

Nitelikli okul deyip geçmemek lazım bu okullar ileride üniversitelerin en üstün ve başarılı olanlarına öğrenci yerleştiriyorlar bu üniversitelerimiz geleceğimizin ana binaları buradan yetişen öğrenciler ülkemizi medeniyetin en yukarılarına çıkartacaklar.

Altın nesil değil bunlar pırlanta nesil. Bu nesli yetiştirenler her türlü övgüyü ve ödüllü sonuna kadar hak ediyorlar. Bizler bu öğrencilerimizi yetiştirdiğimiz için ne kadar da mutluyuz. Bizlerin asıl hedefi bu başarıyı sürdürmek v.s.
Tabiî ki dalkavuk olmak kolay bir şey değil bu cümleleri yaldızlayıp parlatarak biraz da süsleyerek gündem de tutarsak, biraz da dünyayı daha Polyanacı bir gözle yaşamayı öğretirsek ne kadar mutlu olur, bizleri dinleyenler.
Bir de soytarılık var tabiî ki Shakespeare oyunlarının komik ama en bilge kişisi komiklik yaparak kelimelerin yerlerini değiştirerek aslin da erdem ve doğru sözlülüğün timsali. Shakespeare‘in oyunlarında ortalıkta bir sürü entrika, kirlilik, çirkinlik kol gezerken onlar bize görmemiz gereken şeyi gösterir, duymayı istediğimiz doğruları söylerler. Soytarı, dalkavuğun yukarıdaki güzel sözleri karşısında ne derdi acaba.

2020 yılında 8. sınıfı başarıyla tamamlayan yaklaşık olarak 1 milyon 800 bin öğrenciden 1 milyon 600 bin öğrenci sınava katıldı. Bunların hepsinin hayali nitelikli diye tanıtılan, nitelikli diye adlandırılan (ancak tanıtım ismi yanlış seçilen okulları süper lig, alt lig diye kategorilendiren ) okullara yerleşebilmek.

LGS puanıyla öğrenci alacak liselerin kontenjanları şöyle:
Anadolu liseleri: 71 bin 494
Fen liseleri: 46 bin 710.
Sosyal bilimler liseleri: 12 bin 846.
Anadolu imam hatip liseleri: 42 bin 8.
Mesleki ve teknik Anadolu liseleri: 40 bin 70

Yaklaşık olarak 213.128 öğrencimiz nitelikli liselere kayıt yaptıracak ama geriye kalan 1.586.872 öğrenci ne olacak bunların çoğu niteliği olmayan alt basamak liselere yerleşecek.

Şartları uygun olmayanlar örgün eğitim dışına yönelecek, bazıları büyümeden evlenecek aile kuracak, bazıları ailelerinin geçimine destek sağlamak adına iş arayacak çalışmak için çocukluklarını yaşamadan büyüyecekler, bazıları ise ne okul, ne iş, ne aile, ne gelecek kaygısı olmadan toplumun çarklarında kaybolacaklar.

Tabiî ki bir de aile boyutu var. Ne kadar ailede hayal kırıklığı var, ne kadar aile de aile mutlulukları onarılmaz yaralar aldı. Kaç aile de acaba sınav deyip geçilemeyecek acılar hissettirdi.
 
 Soytarı olmak kolay bir şey değil bu sözlerle etrafı güldürüp doğruyu göstermek yürek ister engin tecrübe ister, ister de ister.

 Diğer yandan LGS sınav sonuçları bizlere okullarımızdaki ölçme değerlendirmedeki eksikliklerimizi ve okullarımızın ölçme değerlendirmede ki tutarsızlıklarını da bir kez daha gösterdi.

 Okullarımızdaki ders notların yüksekliği, bol keseden verilmesi her öğrencinin kolay sınıf geçmesi, başarı belgeleri almaları da öğrencileri ve ailelerini yanlış yönlendiriyor.

 Öğretmenler yüksek not verdiklerinde hiçbir problem yaşamazken, ciddi bir sınav ve düşük not açıklaması ile birçok soruya ve ortalama yükseltmeye zorlanabiliyor. Bu zorlamalardan kurtulmanın en kolay yolu; kolay sınav ve yüksek not.

Bu uygulama okullara yerleşince de öğrenciler ilk girdikleri ciddi bir sınavda sudan çıkmış balığa dönüyorlar sonuçta elimizde hayal kırıklığı içinde kalmış yüzbinlerce genç ve ailesi kalıyor.

Ölçme değerlendirme artık kurumsallaşmalı, öğrencilerimiz hayata gerçek sınav ile başlayacaksa onları bu sınava gerçek değerlendirmeler ile yetiştirmeliyiz. Her öğrenci tabiî ki en üst yüzdelik diliminde yer almayacak ama her öğrenci yüksek notlu karneler ile bu sınava kadar gelirse sınav sonucu travma yaşamış aileler, bunu açıklayamayan çocuklar ve kolayı seçmeye yönlendirilmiş öğretmenler sistemin çoğunu oluşturacaklardır.

Ölçemediğimiz bir şeyi değerlendiremeyiz. Bu sınav sonucu bizlere gösteriyor ki okullarımız; öğrencilerimizin durumunu ölçemiyor, yönlendirmeleri yapamıyor.

Aileler, çocuklarının sınava kadar olan süreçlerdeki gerçek olmayan ölçme değerlendirme sonuçlarını daha çabuk kabul ediyor, sonuçları sorgulamıyor. Okullarımız sorunlara çözüm üretemiyor. Merkezi yönetim süreçleri bütün Türkiye de ortak kalitelere yönlendiremiyor. Demokrasi kültürü sorgulamaya, sorgulama analize, analiz de ölçme değerlendirmeye dönüştürülemiyor.

Sınavın hayatımızdaki önemini, sıkıntısını azaltmak için en kısa çözüm okullarımızda ölçme değerlendirmenin gerçeğe yakın hale getirilmesi. Öğrencinin okula adımını attığı günden mezun olacağı güne kadar hayatın gerçekleri karşısında hayal kırıklığına uğramaması için gerçek değerlendirmeler ile süreçlerin yaşanması.

Okulların, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin yaptığı çalışmaların çok taraflı ölçülebilecek şekilde ortamlarının ve mesailerin düzenlemesi getirilmesidir.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI