HAVACILIK


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Havacılık bir tutku.

Havada süzülen hava araçlarını gördüğümde içinde ben varmışım gibi bir hayale kapılırım. Uçağa binerken içinde oluşan ürpertinin, aynı uçağı kullanırken hangi düzeyde olacağını merak ederim. O merakım da havacılık meselesini, eğitim boyutuyla düşünmeme yol açtı.

“Gökyüzü senindir, gökyüzü herkesindir” dizeleri coşku ile dökülür dilimden. Havacılık, gökyüzü, uçaklar, pilotlar ve eğitimleri; bir empati karalaması.

Gökyüzü kışın soğukta içine girdiğimiz yorgan gibi bizleri sarar, korur.

 Bakmasını bilenleri, uçan kuşları ile huzurlu seyirlere daldırır sevgili ile; bulutlardan şekiller verir, hayallerinde onlara hoş bir seda bırakır.

 İnsanlığın, geçmişinden beri gökyüzü merakıdır, sevinci ve korkusudur.

 İnsan bilmediği, anlamadığı iyiyi, kötüyü, cezayı, hep gökyüzünden bilir.

Kimi zaman gökyüzü berekettir, kimi zaman ceza. Gökyüzü sevdalıya sevdadır. Havalar bazen şairin dediği gibi “Beni bu havalar mahvetti” mısrasıdır.

Kimi zaman gökyüzü sevgili ile altında saklı olmaktır.

Günümüz bilimi ile gökyüzünün birçok bilinmezliğini öğrendik. Katmanlarını hava durumlarını, doğal olayları ve benzeri birçok bilinmezliği artık akılcı yoldan yorumlayabiliyor ve öğrenebiliriz.

Günümüz dünyasında her gün ve her saat birçok hava aracı gökyüzünde bir yerden bir yere hareket halinde. Ulaşımın, taşımanın, kavuşturmanın olmazsa olmazları artık.

Havacılık aslında bir sevda ve tarifsiz bir heyecan.  Sonsuz bir öğreti gökyüzü. Birçok can alsa da sonsuz yarardır havacılık.

 Büyük önder Atatürk’ün deyişi ile “İstikbal göklerdedir."

Meraklısına, sabırlısına, fedakarına gökyüzü “gel der”. Gökyüzünde şakaya veya ihmale yer yoktur. Acemiliğe, deneyimsizliğe, çalışmamaya, sadakatsizliğe, bananeciliğe, oldubittiye, tecrübesizliğe, liyakatsizliğe, torpille hak etmeden yükselişe havacılıkta  asla yer yoktur.

  Ne mutlu uçma sevdalısı  pilotlara. Gökyüzü hakimlerine. Herkesin imrendiği o efsane yaşama sahip olanlara.

Gökyüzü yaşamı ve sloganlarından biri de “Pilot doğulmaz Pilot olunur” deyişidir.

Pilotlukta an çok önemlidir. Pilotlar anlık karar vermek zorundadır. Saniye bile yaşam ve ölüm için bir ömür kadar uzundur.

Pilot olmak yürek, bilgi sabır ve cesaret ister. Ama en önemlisi tecrübe ister. Tecrübeli değilseniz gökyüzünde yeriniz olamaz.

 Havacılıkta  sayısızca  deyim, slogan  ve hatıra vardır.

Bugün benim için bunlardan biri çok önem kazandı “En kötü karar, kararsızlıktan iyidir.”

Havacılık diğer bilimlere benzemez. Büyük uğraşlar ve bilgi ile uçan araçlar, pilota emanettir. Pilot her şey yolunda gittiği sürece uçağı sorunsuz  uçurur, anlık oluşan tehlikelerde ise tecrübesi ile anlık karar vermesi gerekir ki, burada karar için “an” önemlidir.

Doğru veya yanlış bir karar verir ve yere inmeye çalışır.

Gökyüzünde “en kötü karar kararsızlıktan iyidir” görüşü yeryüzündeki çalışanlar için geçerli değildir. Yerde uçağı gökyüzüne hazırlayan personelin kötü karar verme seçeneği yoktur. Hatta karar verme alternatifleri bile yok sayılır. Çalışmalar, her aksaklığı düşünerek sonuna kadar planlamalar yapar. Uçağın uçuşa hazırlama süresince alternatifsiz her şeyi doğru yapmak zorundadırlar.

 Yerde çalışan ve ayağı yere basan bütün personelin hata yapma lüksleri olmaz, olamaz.

Yerde her şey analizli, ihtiyaç odaklı, ekonomik, ve bilgi dolu olmalı. İnsan zekası, hayal ile perdelenmemelidir.

Gökyüzü ile yeryüzü çalışanlarının ayrıldığı ince çizgi gökyüzünde en kötü karar kararsızlıktan iyiyken; yeryüzünde kötü karar alma sonra da buna göre yeni bir yol belirleme lüksünün olmasıdır.

Ayakları yere basan çalışan her pilota görevini yapmasında hayati destek vermek için çok dikkatli olunmalı, her koşula göre hareket planı geliştirmelidir. Geliştirdikleri her planın en ince ayrıntısına kadar bilmeli ve hayata geçirmelidirler. Ayakları yere basan her çalışanın “kervan yolda düzülür” diyerek sorunları uygulamada görme ve o zaman düzeltme lüksü  yoktur/olmamalıdır .

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI