FARK


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Farklar arasındaki fark, fark edilmeli mi? Eğitim-öğretim…

Hayatımızın en önemli süreçlerinin başında gelen eğitim-öğretim için de bir çok sade ve karışık tanımı içeren makaleler yazılabilir, birçok tanım yapılabilir.

Çok yalın tanımlardan biri: Kişinin gelişimi için istendik davranış değişlikleri. Eğitimin sağlanabilmesi için eğitilenin istendik olması gerekir. İstendik tavır sergilemeyen bireyler, eğitilemez. Atı su içmeye götürebilirsin ama at istemez ise, su içiremezsin gibi. Eğitim, eğitme ortamını sağlamak zorundadır. Eğitilenin eğitim konusunda ihtiyaç duyması ve eğitim konusunu içselleştirmesi; onu hayatında kullanması, ona ihtiyaç duyması gerekir.

Öğretim ise kişiye, belli bir ereğe (gerçekleştirilmek üzere tasarlanan, ardından koşulan, ulaşılmak, erişilmek istenilen şey) ulaştıracak bilgileri öğretmek işi ya da öğrenmeyi kolaylaştıracak etkinlikleri düzenleme, araç gereçleri sağlama ve öğrenmede yol gösterme işidir. Öğretim daha ölçülebilir bir süreçtir, istendik olmasa bile bireyin aldığı öğretim ile yaşamını sürdürebileceği toplumsal baskıya karşı pozisyon alabilmesi için bir zorunluluk sürecidir.

Kırmızı ışıkta durmak bilgisini öğrenene vermek, bir öğretimdir. Kırmızı ışıkta kişinin kendi iradesi ile durmayı sağlamak ise bir eğitim işidir. Eğitimli kişi ormanda tek başına yürürken esnediğinde ağzını kapayan kişidir, gibi. Öğretimi çok başarılı olan bir kişi trafik lambası kırmızı yandığında durmayabilir ya da en yüksek öğretime sahip olan insanların dünya savaşları çıkarmada ve milyonlarca insanın ölümlerine neden olmaları gibi insani olmayan yönleri öne çıkabilir. Eğitimli kişi çevresi ile barışıktır. Kendisi ile de barışıktır. Bilgi sahibi olmasa da yaşam hakkına saygılıdır. Çevre sağlığının kendi sağlığı olduğunu bilir. Çok bilgi sahibi olmasa da tabiatı korur. Bu yüzdendir ki bizler her yıl eğitim-öğretim yılının açılışını açıklarız ve önce “eğitim” deriz.

Yıllar önce okuduğum bir makalede Doğu illerinin birinden çıkan bir tır, Bulgaristan üzerinden Almanya’ya yük götürürken incelemeye alınır. Tek olan tır şoförü İpsala sınır kapısına kadar yüz yirmi sekiz trafik ihlali yaparken neredeyse aynı mesafe olan Avrupa yolculuğunda ise yedi trafik ihlali yapmıştır. Araştırma sonucu çarpıcı idi; tır şoförüne bütün trafik kuralları öğretilmiş ve sınavlarda başarılı olmuş, bütün resmi belgeleri almaya hak etmişti. Ama kuralları hayatına tam anlamıyla geçirme konusunda eğitimli değildi. Ya da kurallar, kural koyucular tarafından tam uygulanmıyordu. Burada karşımıza çıkan iki sonuçta bugün bile çözemediğimiz gerçekledir. Bizler öğretimi içselleştiriyor muyuz?

Kural koyucular bu kuralları uygulatabiliyorlar mı, kontrol mekanizmalarımız hem idari hem adli yerindelik sağlayabiliyor mu? Vicdanen insanlarımız eğitimlerini günlük hayata aktarabiliyor mu? Bu soruların cevabı bugünkü eğitim-öğretim sorunlarımızın çözümünde en başta geliyor. Eğitimi günlük hayata katabilmek, öğretimi denetlenebilir kılmak. İnsanları sadece öğretim ve zenginlik/fakirlik gibi ölçülebilir araçlar ile toplumda üst sınırlara taşımamak, eğitimsel süreçlerini toplumda değerlendirerek onları manevi olarak toplumun saygı sınırları içerisinde üst yerlere getirmek bir başlangıç olmalıdır. Günümüzün maddi önceliklerinin, saygı koşulu olduğu gerçeğini değiştirmek bir başlangıç olmalıdır.

Nasrettin Hoca’nın “Ye Kürküm Ye” fıkrasını, gülme veya yerme mesajı olarak değil zenginliğe değer veren anlayışın doğru olmadığı üzere anlatmalıyız. Toplumun gelecek nesilleri şekillendirme görevini verdiği Milli Eğitimi sevgi ve saygı üzerine yeniden planlamalıyız. Bu planlamalar yapılırken yabancı ülkelerin tecrübelerini incelemeli ama bire bir tercüme yolu ile kopyala yapıştır yapmamalıyız. Topluma eğitimin öğretimden önce geldiğini anlatarak öğretmenlerimize önce eğitim mesajını vermeliyiz. Farklar arasındaki farkın önemli olduğunu bilerek uzun uzun düşünmeli sonra uygulamalıyız.

YORUMLAR

ŞEVKET YAKAR
20-03-2020 19:27:00
ANLAM BÜTÜNLÜĞÜ YOK BİR ŞEY ANLAMADIM BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİME VER

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI