EVET BAŞARABİLİRİZ


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Sene 2008 ABD başkan adayı Barack Obama seçimlerden başarı ile çıkarak ABD’nin yeni başkanı olmuştu. Seçim sloganı “Yes we can (Evet Başarabiliriz)” idi.

 Milyonları bu hedefe yönlendiren seçim zaferi ABD’de yeni bir heyecan ve birlik sağlamıştı.

 Slogan basit ve bir o kadar da güçlüydü: ”Evet Başarabiliriz!”

 Başarıya inanmış liderlerin karizmaları ile yola çıkan insanlar bu yolda yorulmazlar. Birler onlara, onlar yüzlere, yüzler binlere, binler milyonlara dönüşebilir.

 Ülkemizin kurucu lideri Mustafa Kemal ATATÜRK “Geldikleri gibi giderler “  ideali ile kurtuluş savaşı yoluna tek başına çıkmıştı. Milyonları “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur “ cümlesi ile mücadelenin bitmeyeceğine ikna etmişti.

 Günümüz dünyası heyecanını canlı tutan, hedefini çok iyi belirleyen, hedefine odaklanmış, görevini bir ideale çevirmiş, bu ideali yaşam biçimi haline getirmiş insanlarla ve bu insanların hedeflerine coşkuyla ve kazıyarak gidiş serüvenleri ile dolu.

 Bu günlerde çalışma azimleri ile ülkemize ve dünyaya katkılarını, kendi hedeflerine ulaşmak için usanmadan yılmadan çalışmalarını,  hayranlıkla takip ettiğim ülkemizin yetiştirdiği iki pırlanta değerimizi hayranlıkla izliyorum.
 Sloganları aynı; yaptığın işi sev, inan ve çok çalış.

Canan DAĞDEVİREN (Fizik Mühendisi), konuşmalarına yaşamayı ciddiye alacaksın diye başlıyor. Aydınlık Türkiye’nin Atatürk idealine inanmış aydınlık genç kızı bilimle uğraşmanın insanlığa hizmet etmek olduğuna inanıyor. Otuzlu  yaşlarına gelmeden Piezoelektrik malzemeleri insan organlarının üzerine yerleştirerek organların hareketini elektrik enerjisine çeviren cihazların mucididir. Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim insanı.

Herkesin imkânsız dediği projesini yaşama geçirirken anlatılarındaki mutluluk görülmeye değer. Coşkusu masal prensesleri gibi . İnanmış azmetmiş uğraşmış ve başarmış.

 Aynı zamanda ülkesine hayran. Girdiği her ortamda ülkesinin güzelliklerini anlatıyor, gençleri bilime davet ediyor. Küçük şeylerden mutlu olmanın doğru cevaplarını bulmuş. Forbes dergisinin "30 yaşından genç 30 bilim insanı" listesine girme başarısını göstermiş Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçilmiş, MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer almış,İllinois İnovasyon Ödülü (Illinois Innovation Prize) kazanmış.

Başarıları büyüdükçe tevazusu o kadar çoğalmış alçak gönüllü bir bilim kadını olarak dünyayı değiştirecek insanlar arasına girmiş.

Onunla ne kadar övünürsek, onu ne kadar yüceltirsek yetersiz kalacak dünya tatlısı bir başarı insanı.
Selçuk BAYRAKTAR, ( Elektronik ve Haberleşme Mühendisi) Dünyada ilk kez yapılan İHA formasyon uçuşu deneyleri, yer ve havada koordineli robot takımları, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri hakkında bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi. Girişimci ve Bilim İnsanı.

Türkiye tarafından geliştirilen insansız hava araçlarının uçuş kontrol, aviyonik sistem mimarisi, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, gömülü yazılım geliştirme ve elektronik donanım gibi teknolojik ve bilimsel çalışmalara liderlik yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterine giren ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA'yı tasarladı. Türkiye'nin ilk Taarruz İnsansız Hava Aracı "Akıncı" (TİHA) sisteminin tasarlanmasına geliştirilmesine öncülük etti.
 Milli Teknoloji Hamlesi sloganı ile yola çıkan ve Türkiye'nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen TEKNOFEST çalışmalarında aktif görev aldı.

Festivalin ülkemizin bütün kesimlerine ulaşması için büyük çaba harcadı. Hava savunma ve taarruz sistemlerinin gelişmesinde lokomotif güç oldu.

Binlerce gence rol model oldu.

İki genç bilim insanımız, ikisinin de Türkiye sevdası en yukarılarda. İkisi de farklı kültürlerde, farklı mahallelerde büyümüş. İkisi de Türkiye okullarında eğitime başlamış. İkisi de hedeflerini çok net belirlemiş. Sadece yaptıkları araştırmaların başarı ile tamamlanmasına odaklanmışlar, ikisi de ülkemiz için büyük şans ve kazanım.

Bu değerlerimizi siyaset ve politikalar üstü, entrikalardan, çekememezliklerden uzak tutmamız, yıldırmamamız, magazinselleştirmemiz hepimizin görevi.

Bu değerlerimizin gençlerimize çocuklarımıza öğretilmesi, onların tanıtılması uğraşlarının, serüvenlerinin öğretilmesi de Milli Eğitimimizin hedeflerinden biri olmalı.

Şehitlerimiz nasıl vatan topraklarına emanetse, gönlümüzün derinliklerine gömdüğümüz, varlıkları ile var olduğumuz, hatıraları ile yaşadığımız şehitlerimizin isimleri  okullarımızda yaşatılıyorsa, aydınlarımızın, yaşayan bilim insanlarımızın  isimlerinin de okullara ad olarak verilmesi çok yerinde, özendirici ve tanıtıcı olacaktır

Aydın bilim insanlarımız ile hepimizin gurur duyması, çocuklarımıza ve öğrencilerimize ülkemizin aydınlık geleceği olarak tanıtılmaları ve bu örnekleri çoğaltmamız hedefimiz olmalıdır.

Onlara göstereceğimiz  saygı, sevgi ve minnet, bilim insanlarımızın  birer kuzey yıldızı, birer rol model olarak ülkemizin gelişimi, geleceği  için  daha fazla var olmalarının bir başlangıcı olacaktır.
 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI