DEĞİŞİM


Mehmet Sözügüzel
sozuguzel@gmail.com
 
 

Değişim ve değişime adaptasyon günümüzün en çok konuşulan konularından birisidir. Değişim evrensel bir olgudur. Maddi olan ya da olmayan her şey değişimin kapsamı içindedir. Belirli bir amaç, bu amacı gerçekleştirme iradesi ve amaca ulaşmayı etkileyen koşullarla çevrelenen her şey değişimin içindedir. Nesneler, olaylar, düşünceler ve bunların oluşturduğu sistemler değişim olgusuyla yüz yüzedirler. Belirli bir süre içerisinde doğada ve toplumda gözlenen başkalaşım ve farklılaşmalar değişme kavramıyla betimlenir (Özkalp, 2000, s. 341). Değişim genel anlamda, herhangi bir şeyi bir düzeyden başka bir düzeye getirmeyi ifade eder (Koçel, 1998, s. 477). Bu genel tanım kişilerin nesnelerin yerlerini değiştirmekten, kişisel bilgi ve yeteneklerin mevcut durumundan farklı bir duruma getirilmesini ya da gelmesini ifade etmektedir.

 Heraklitos’un “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” sözü ve felsefeci Arthur Schopenhauer’in kullandığı “Değişim, değişmeyen tek şeydir.” düşüncesini ne kadar da çok duymuşuzdur. Ama beni en çok etkileyen -bizim topraklarımız ile en çok örtüştüğüne inandığım- kavram; romancı, şair, öykü yazarı ve siyaset insanı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın söylediği: “Hiç kimse değişime karşı değildir, yeter ki ucu kendisine dokunmasın.” sözü kadar etkileyici değildir.

Değişimin nedenleri.

İnsanlık tarihinde değişim olmazsa olmazdır. Yüzbinlerce yıldır değişim olmasaydı Dünya bugüne kadar gelir miydi bilinmez. Hiçbir şey durağan değildir, yaşam içerisinde durağanlar, önce benliklerinden uzaklaşmaya sonra da zaman içinde yok olmaya direnemezler. Değişim, insanın, diğer canlıların ya da cansızların olduğu her ortam için kaçınılmazdır. Değişim her yerde ve her şeydedir. O zaman günümüz çalışma hayatında, arz talep karşılaşmalarında, ikili ilişkilerde karar vericiler ile karar bekleyiciler arasında ilişki ve değişimler nasıl olmalıdır. Reform mu? Devrim mi? Değişimle ilgili bizlerin tartışması gereken asıl başlıklar bu ve benzerleri olmalıdır. Değişim konusunda birçok başlık bunların altlarında etkileyen ve etkilenen alt başlıklarla değerlendirilmelidir.

Örnek olarak eğitim konusunu değerlendirelim. Konumuz eğitim olduğuna göre yakın bir gelecekte eğitimimizi etkileyecek değişimler hakkında neler değerlendirebiliriz. Tabi ki bunlar birçok üst ve alt başlıklar olarak kurgulanabilir. Bu seferlik sadece Milli Eğitimi oluşturan paydaşların çözmek zorunda olacağı ve şahsımca eğitimin geleceğini etkileyecek değişim gerektiren sorun başlıklarım;

Milli EğitimBakanlığı:
1)Örgün Eğitim ve Yaygın Eğitim
2) Özel eğitim ve Özel öğretim
3)Personel
4)Ekonomi.

İl Milli Eğitim Müdürlükleri:
1)Siyaset
2) İletişim
3)Koordinasyon
4) Arge.

İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri:
1)Siyaset
2) Personel
3)Okullar arası farklılıklar
4)Beklentilere cevap verme.

Okullar:
1)Personel
2)Fiziki mekanlar, öğrenci sayıları
3)Bütçe
4)Mobing.

Öğrenciler:
1)Sınavlar
2)Mecburiyetler
3) Mobing
4) Boş zaman faaliyetleri.

Veliler:
1)Zorunlu kayıt baskısı
2) Rekabet
3)Hayaller ve gerçekler
4) iletişim, internet.

Belediyeler:
1)Yaygın eğitim faaliyetleri
2) Okul dışı sosyal-kültürel faaliyetler
3)Okul istekleri
4)Artan eğitim-öğretim talepleri.

Sonuç

Bu başlıklarda değişim hem zorunlu hem de kaçınılamaz bir gerekliliktir. Öncelikli yapmamız gereken Ahmet Hamdi Tanpınar’ın söylediği: “Hiç kimse değişime karşı değildir, yeter ki ucu kendisine dokunmasın” sözünü anlayış haline getiren yöneticileri sistem dışına çıkartacak düşünce şekline geçilmesidir. Hem başarı hem de başarısızlık değişime açık olmalıdır. Bu süreçte görev ve inisiyatif alanlarda takdir veya tektir yönünden şeffaf olarak karşılık bulmalılardır. “Ben yaptım” düşüncesi kurum Kültürü̈ olmaktan çıkartılmalı “Biz yaptık münazara yaptık müzakere yaptık en iyisini yaptık” düşüncesi artık kamuya yerleşmelidir. Soruna yerinde çözüm aranmalı. Muhakemeden süzülmüş uygulamalar sistematik bir şekilde hayata geçirilmelidir. Bilenle bilmeyen aynı safta aynı eşitlikte bir arada bulmamalıdır. Değişim önce benden mi başlayacak diyerek değişimi engellememeli değişim önce benden başlamalı düşüncesi ile değişimin kaçınılmazolacağını kabul ederek desteklemeliyiz.

YORUMLAR

Sibel mert
12-05-2020 18:58:00
Sayın hocam kaleminize sağlık.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI